• drukuj

650 lat w służbie książki. Jubileuszowy 2014 rok - Rokiem Czytelnika

650 lat w służbie książki

pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Wydanym 12 maja 1364 roku aktem fundacyjnym król Kazimierz Wielki ustanowił Studium Generale, uczelnię nazwaną później Uniwersytetem Jagiellońskim. W akcie tym, wśród pracowników uczelni, pierwszy raz został wymieniony stacjonariusz powołany do upowszechniania ksiąg.

"My Kazimierz, z Bożej łaski król Polski i ziem: krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, pomorskiej i ruskiej (…) postanowiliśmy w mieście naszym Krakowie wyznaczyć, obrać, ustanowić i urządzić miejsce, na któremby szkoła w każdym dozwolonym wydziale kwitnęła. (…)
Wszystkim pospołu i każdemu z osobna przyrzekamy i dobrą wolą zaręczamy niżej wypisane artykuły w niniejszym piśmie zawarte, nienaruszone strzec i zachować, a w szczególności rektorom uniwersytetu, doktorom, mistrzom, scholarom, pisarzom, stacjonariuszom, bedelom (…) chcemy być panem łaskawym".

Jubileuszowy 2014 rok został ogłoszony ROKIEM CZYTELNIKA, a działania podjęte w ramach obchodów jubileuszu i koordynowane przez Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców będą się odbywały pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

Serwis informacyjny Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu | Kalendarium wydarzeń

Zdjecie: