• drukuj

Wystawa malarstwa i rzeźby "geremek i saradziszwili. dwie kultury - dwa pokolenia"

Zdjecie: 

Serdecznie zapraszamy na wystawę
malarstwa Leszka Michała Geremka i
rzeźby Georgija Saradziszwili

"geremek & saradziszwili.
dwie kultury - dwa pokolenia"

Wernisaż wystawy

odbędzie się w holu Wypożyczalni Biblioteki Politechniki Poznańskiej (parter),
w piątek 17 października, o godz. 18.30.

Wernisaż uświetni koncert kontrabasisty Łukasza Jędrzyckiego.

Wystawa będzie dostępna

do 17 grudnia 2014.

Aktualizacja: Z powodów niezależnych od Biblioteki PP wystawa zakończyła się 14.11.2014 r.

 

opiekun artystyczny: Jacek Paluch, bjtp.uk@gmail.com

 

Leszek Michał Geremek, ur. w Poznaniu 3.12.1976 r.

Leszek Geremek jest absolwentem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Dyplom w zakresie Malarstwa uzyskał w pracowni prof. Tomasza Psui.
Prace Leszka można znaleźć w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Argentynie.
W czasie studiów, jako rysownik artefaktów, brał udział w pracach poznańskich archeologów prowadzonych w Polsce i na Ukrainie. Prowadzi wykłady performatywne z technik rysunkowych. Pisze wiersze, meta-opowiadania, komponuje i gra na gitarze klasycznej. Geremek w swojej twórczości nawiązuje do awangard przełomu XIX i XX w., kiedy malarstwo wchodziło w nową anegdotę, odchodząc od środków wyrazu epoki neoklasycyzmu. Uważa, że żyjąc w czasach (jak sam to określa) "post-post azbestu" artyści tworzą na gruzach sztuki i ich zadaniem jest kreowanie nowych form, znaczeń, powiązań.
Forma, światło, kolor to pierwsze pojęcia, jakie przychodzą nam na myśl w kontakcie z obrazem. Jednak dla Leszka Geremka pierwsza jest Matematyka. Układa płaszczyzny w skomplikowanej siatce linii, rzeźbi formę grubym pędzlem. Krystalizuje wizję, wykorzystując cały repertuar gestów i symboli, tworząc specyficzną aurę. Wszystko ze świadomością, że świat idei, czasem utopijnych, należy do świata sztuk pięknych i jest im właśnie przypisany.
Jak mawiał Picasso "w sztuce dwa plus dwa nigdy nie daje cztery".

 

Georgij Saradziszwili /GEORGE SARAJISHVILI/, ur. w Tbilisi w 1949 r., gruziński gruziński rzeźbiarz i architekt.

Saradziszwili studiował na Tbiliskiej Akademii Sztuk Pięknych - w latach 1966-1969 rzeźbę, następnie, w latach 1969-1973, architekturę. Po ukończeniu studiów projektował obiekty użyteczności publicznej w Tbilisi. Tworzył koncepcje architektoniczne, zyskując uznanie środowiska. Autor odlewanych w brązie figur o znacznych rozmiarach.
W latach 1996 - 2012 współpracował z Autorską Pracownią Architektoniczną Klemensa Mikuły w Poznaniu. W roku 2006 nagrodzony został dyplomem za najlepszy projekt domu jednorodzinnego w Tbilisi.
Od roku 2012 zajmuje się ponownie rzeźbą i malarstwem. Obecna wystawa jest jego polskim debiutem.

Galeria zdjęć