• drukuj

W świecie robotów - wystawa

Robotyka to gałąź nauki i techniki, która wśród odbiorców wzbudza zwykle mieszane uczucia: jedni nie dostrzegają, jak bardzo roboty zaczynają wkraczać w nasze codzienne życie; inni postrzegają je jako cudowny dar ułatwiający i usprawniający wykonywanie codziennych obowiązków; są jeszcze i tacy, którzy widzą w nich potencjalne zagrożenie dla światowej ekonomii, a wręcz ludzkiego życia, postrzegają robotykę jako ludzką zabawę w Boga.

Co jednak tak naprawdę wiemy o robotach? Wydawałoby się, że to młoda dziedzina nauki, której początki sięgają II połowy XX wieku. Tymczasem pierwsze roboty, czy też automaty powstawały w znacznie odleglejszych czasach – w zapiskach i relacjach historycznych nie brak wzmianek o wynalazkach starożytnych Greków, Chińczyków czy mieszkańców Bizancjum, takich jak np. maszyny automatycznie nalewające i mieszające wodę z winem, podające przybory toaletowe, które to uznaje się za pierwsze, być może proste, lecz odważne kroki w dziedzinie robotyki.

Robotyka jest dziedziną fascynującą, która intryguje ludzi od wieków. Opowiada o tym nowa wystawa książek W świecie robotów – zebrana literatura fachowa pomoże odnaleźć się w zawiłych tajnikach budowy oraz programowania użytecznych robotów, dzięki czemu każdy będzie mógł się poczuć jak sam Leonardo da Vinci.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wynalazców!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I Piętro).

Galeria

Zdjecie: