Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- System biblioteczno-informacyjny Politechniki Poznańskiej, zwanej dalej „Uczelnią” tworzą:
1) Biblioteka Politechniki Poznańskiej, zwana dalej "Biblioteką PP";
2) biblioteki jednostek organizacyjnych Uczelni. - Nadzór merytoryczny nad systemem biblioteczno-informacyjnym Uczelni sprawuje dyrektor Biblioteki PP przy współudziale rady bibliotecznej.
§ 2
- Biblioteka PP:
1) jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną o zadaniach usługowych, dydaktycznych i naukowych oraz stanowi podstawę systemu biblioteczno-informacyjnego;
2) pełni funkcję ogólnodostępnej biblioteki naukowej oraz ośrodka informacji naukowej. - Biblioteki jednostek organizacyjnych Uczelni uczestniczą w realizacji zadań usługowych, dydaktycznych i naukowych jednostki macierzystej, zgodnie z działaniem systemu biblioteczno- informacyjnego.
Rozdział II
ZADANIA BIBLIOTEKI PP
§ 3
Podstawowym zadaniem systemu biblioteczno-informacyjnego jest wspomaganie procesu kształcenia studentów i doktorantów oraz prac naukowych prowadzonych na Uczelni poprzez nw. działania w zakresie:
- usług biblioteczno-informacyjnych:
1) odpowiednie gromadzenie i opracowanie materiałów bibliotecznych w postaci wspólnego katalogu online;
2) udostępnianie własnych materiałów bibliotecznych oraz określenie zasad i warunków korzystania z tych materiałów - w użytkowanym zintegrowanym zautomatyzowanym systemie bibliotecznym, zgodnie
z obowiązującymi przepisami w zakresie rejestracji użytkowników i przetwarzania danych osobowych;
3) właściwe magazynowanie, konserwacja i archiwizacja materiałów własnych;
4) tworzenie cyfrowych zasobów informacji, także we współpracy z organizacjami zewnętrznymi;
5) organizowanie i integrowanie dostępu do zdalnych zasobów informacji - własnych i zewnętrznych rozproszonych;
6) tworzenie i rozwój biblioteki wirtualnej (z portalem bibliotecznym) – z zastosowaniem możliwie najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych - zintegrowanej ze strukturami dydaktyki i nauki;
7) świadczenie usług informacyjnych dla użytkowników systemu biblioteczno-informacyjnego: zarówno w formie tradycyjnej jak i zdalnej, a także integrowanie różnych rodzajów usług dla określonych kategorii użytkowników oraz dostosowanie oferty do indywidualnych i grupowych preferencji użytkowników; - kształcenia:
kształcenie studentów w formie zajęć dydaktycznych dotyczących usług biblioteczno-informacyjnych oraz umiejętności informacyjnych, a także prowadzenie seminariów i szkoleń dla doktorantów dotyczących umiejętności informacyjnych
w nauce i technice:
1) prowadzenie praktyk zawodowych z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa;
2) szkolenie innych grup użytkowników w zakresie usług biblioteczno-informacyjnych i kształtowania umiejętności wyszukiwawczych oraz korzystania z nowych zdalnych serwisów informacji naukowej; - badań naukowych:
1) bieżące dokumentowanie oraz archiwizowanie dorobku piśmienniczego i wydawniczego pracowników i doktorantów oraz prac dyplomowych studentów - tworzących naukowe repozytorium Uczelni;
2) prowadzenie prac rozpoznawczych, studyjnych, badawczych i projektowych - własnych oraz we współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami - w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa - dla potrzeb kształcenia i badań;
3) współpracy dla procesu kształcenia i badań naukowych:
1) promowanie systemu biblioteczno-informacyjnego, między innymi poprzez publikowanie materiałów informacyjnych, organizowanie wystaw oraz uczestnictwo w festiwalach i innych przedsięwzięciach uczelnianych i zewnętrznych;
2) współpraca z krajowymi i zagranicznymi bibliotekami naukowymi, ośrodkami informacji naukowej i innymi organizacjami w tworzeniu europejskiej przestrzeni biblioteczno-informacyjnej.
Rozdział III
ORGANIZACJA BIBLIOTEKI PP
§ 4
- Podstawowymi komórkami organizacyjnymi Biblioteki PP są oddziały, których zadaniem jest realizacja podstawowych zadań systemu biblioteczno-informacyjnego, określonych przez dyrektora Biblioteki PP.
- Opiniowanie wniosków dyrektora Biblioteki PP w sprawie tworzenia, przekształcania i likwidacji oddziałów należy do kompetencji rady bibliotecznej.
- Strukturę organizacyjną Biblioteki PP opartą na oddziałach, zaproponowaną przez jej dyrektora, po zasięgnięciu opinii rady bibliotecznej, zatwierdza rektor.
- Kierowników oddziałów powołuje i odwołuje rektor na wniosek dyrektora Biblioteki PP i po zasięgnięciu opinii rady bibliotecznej.
- W Bibliotece PP mogą być tworzone sekcje, pracownie i samodzielne stanowiska pracy, powołane do wykonywania prac, określonych przez bezpośredniego przełożonego.
- Do realizacji zadań specjalistycznych i nowych przedsięwzięć mogą być powoływane, spośród różnych komórek organizacyjnych Biblioteki PP, zespoły zadaniowe, oparte na decentralizacji i elastyczności działań.
§ 5
- Dyrektora Biblioteki PP zatrudnia rektor, po zasięgnięciu opinii senatu, spośród kandydatów przedstawionych przez radę biblioteczną. Szczegółowe zasady zatrudniania i podstawowe kompetencje dyrektora określa § 73 Statutu Uczelni.
- Dyrektor Biblioteki PP jest przełożonym wszystkich pracowników Biblioteki PP i reprezentuje Bibliotekę PP.
- Do zadań dyrektora Biblioteki PP należy:
1) kierowanie bezpośrednio Biblioteką PP oraz koordynowanie funkcjonowania bibliotek jednostek organizacyjnych;
2) opiniowanie wniosków kierowników jednostek organizacyjnych w sprawie tworzenia, przekształcania i likwidacji
biblioteki w zainteresowanej jednostce organizacyjnej;
3) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad systemem biblioteczno-informacyjnym Uczelni przy współudziale rady
bibliotecznej;
4) przedstawianie radzie bibliotecznej wniosków i propozycji w sprawach dotyczących systemu biblioteczno-informacyjnego;
5) zarządzanie mieniem oraz dysponowanie środkami finansowymi Biblioteki PP;
6) występowanie z wnioskami w sprawach zatrudniania, awansowania i nagradzania pracowników Biblioteki PP;
7) występowanie z wnioskami we wszystkich sprawach dotyczących Biblioteki PP;
8) przedstawianie radzie bibliotecznej do zaopiniowania projektu planu rzeczowo-finansowego i sprawozdania z jego
wykonania oraz corocznego sprawozdania z działalności Biblioteki PP;
9) przedstawianie radzie bibliotecznej do zaopiniowania wniosków w sprawie tworzenia, przekształcania i likwidacji
oddziałów Biblioteki PP oraz struktury organizacyjnej, a następnie przedstawienie wniosków rektorowi;
10) tworzenie sekcji, pracowni i samodzielnych stanowisk pracy oraz zespołów zadaniowych;
11) ustalanie zakresu działania wszystkich komórek organizacyjnych Biblioteki PP;
12) wykonywanie innych czynności przewidzianych przepisami prawa, postanowieniami statutu oraz uchwałami
i zarządzeniami organów Uczelni;
13) podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach dotyczących Biblioteki PP, niezastrzeżonych do kompetencji
organów Uczelni.
§ 6
- Na Uczelni działa rada biblioteczna jako organ opiniodawczy rektora, powoływany i odwoływany przez rektora. Skład i kompetencje rady określają § 71-72 Statutu Politechniki Poznańskiej.
- W Bibliotece PP działa zespół kierowniczy biblioteki, który jest doradczym i opiniodawczym gremium dyrektora Biblioteki PP.
- W skład zespołu kierowniczego biblioteki wchodzą: dyrektor Biblioteki PP, jako przewodniczący, zastępca dyrektora ds. technologii informacyjnych i kierownicy oddziałów Biblioteki PP.
- Dyrektor może zaprosić do udziału w posiedzeniach i pracach zespołu kierowniczego biblioteki również inne osoby.
§ 7
- W Bibliotece PP mogą być zatrudniani:
1) nauczyciele akademiccy na stanowiskach pracowników bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych
pracowników dokumentacji i informacji naukowej;
2) pracownicy na stanowiskach: kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty;
3) inni pracownicy biblioteczni oraz pracownicy dokumentacji i informacji naukowej;
4) pracownicy naukowo-techniczni i inżynieryjno-techniczni;
5) pracownicy administracyjni, ekonomiczni i obsługi. - Decyzje wstępne w sprawach osobowych wszystkich pracowników Biblioteki PP podejmuje jej dyrektor. Decyzje ostateczne (z uwzględnieniem udziału rady bibliotecznej w obsadzie funkcji kierowniczych oraz stanowisk bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej) w sprawie nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy, awansowania, nagradzania i karania pracowników, podejmuje na wniosek dyrektora Biblioteki PP rektor.
- Każdy pracownik Biblioteki PP otrzymuje indywidualny, szczegółowy zakres czynności i odpowiedzialności, opracowany przez kierownika oddziału względnie innej, poza oddziałowej komórki organizacyjnej i zatwierdzony przez dyrektora Biblioteki PP.
- Indywidualne szczegółowe zakresy czynności i odpowiedzialności mogą być zmienione na wniosek kierownika komórki organizacyjnej.
Rozdział IV
ZADANIA I ORGANIZACJA BIBLIOTEK JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
§ 8
- Biblioteki jednostek organizacyjnych:
1) zapewniają świadczenie usług biblioteczno-informacyjnych dla macierzystej jednostki organizacyjnej, poprzez:1) gromadzenie materiałów bibliotecznych zgodnie ze specjalizacją macierzystej jednostki organizacyjnej;
2) opracowanie materiałów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi zasadami ewidencji materiałów bibliotecznych, w tym: opracowanie nowo nabytych druków zwartych w użytkowanym zintegrowanym zautomatyzowanym systemie bibliotecznym, zgodnie z obowiązującymi zasadami współpracy w tworzeniu wspólnego Katalogu online, opracowanymi przez Biblioteką PP;
3) udostępnianie materiałów bibliotecznych i zapewnienie dostępu do zdalnych zasobów informacji, szczególnie organizowanego i integrowanego przez Bibliotekę PP;
4) właściwe magazynowanie i konserwację materiałów bibliotecznych;
5) prowadzenie wymaganych przez Biblioteką PP całorocznych statystyk bibliotecznych;2) uczestniczą w zebraniach, seminariach i szkoleniach organizowanych przez Bibliotekę PP, mających na celu:
1) informowanie o sprawach bieżących systemu biblioteczno-informacyjnego;
2) wprowadzanie nowości w zakresie użytkowanego zintegrowanego zautomatyzowanego systemu bibliotecznego;
3) kształtowanie i rozwój umiejętności informacyjnych i wyszukiwawczych oraz poznawanie nowych serwisów informacji naukowej;3) uczestniczą w bieżącym dokumentowaniu dorobku piśmienniczego pracowników macierzystej jednostki
organizacyjnej.
§ 9
- Biblioteki mogą być tworzone w ramach następujących jednostek organizacyjnych Uczelni: wydziału, instytutu, katedry, centrów dydaktycznych, centrów badawczych i studium.
- Biblioteki jednostek organizacyjnych Uczelni wchodzą w skład struktury organizacyjnej tych jednostek i są służbowo podporządkowane kierownikom tych jednostek, w których działają.
- Biblioteki w jednostkach organizacyjnych tworzy, przekształca i likwiduje rektor na wniosek kierownika zainteresowanej jednostki organizacyjnej, w której ma funkcjonować ta biblioteka, po zasięgnięciu opinii rady bibliotecznej i dyrektora Biblioteki PP.
- Rada biblioteczna i dyrektor Biblioteki PP opiniują wniosek o utworzenie, przekształcenie i likwidację biblioteki w zainteresowanej jednostce organizacyjnej, mając na uwadze potrzeby dydaktyczne i naukowe tej jednostki.
- Kierownik jednostki organizacyjnej, w ramach której działa biblioteka, zapewnia:
1) pracownika lub zespół pracowników biblioteki, odpowiednio do zadań i wielkości biblioteki;
2) właściwe warunki lokalowe i sieciowe;
3) odpowiednie wyposażenie i ochronę materiałów bibliotecznych. - Dyrektor Biblioteki PP koordynuje funkcjonowanie bibliotek jednostek organizacyjnych.
- Kierownik jednostki organizacyjnej, w której działa biblioteka, zobowiązany jest powiadomić dyrektora Biblioteki PP o każdorazowej zmianie na stanowisku osoby prowadzącej bibliotekę tej jednostki.
Rozdział V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 10
Warunki i szczegółowe zasady korzystania z zasobów systemu biblioteczno-informacyjnego określa Regulamin korzystania z zasobów systemu biblioteczno-informacyjnego Politechniki Poznańskiej.
Niniejszy dokument wchodzi w życie z dniem 1. marca 2014 roku.
Rada Biblioteczna zaopiniowała |
Rektor Politechniki Poznańskiej |
aktualizacja: pon., 14/10/2019 - 14:40