Strona główna » Wsparcie pracy naukowej » Publikowanie
Publikowanie

Uwaga na fałszywe czasopisma i drapieżnych wydawców

Uwaga na fałszywe czasopisma – wyłudzające teksty naukowe oraz pieniądze - podszywające się pod renomowane tytuły. Oszuści podrabiają oficjalne strony czasopism, wykorzystując nie tylko tytuł, ale też stopkę wydawniczą, identyfikator DOI, ISSN, skład redakcji itp.
Zidentyfikowano już ok. 50 falsyfikatów czasopism indeksowanych w bazie JCR.

Należy również z ostrożnością podchodzić do ofert szybkiego publikowania prac. Istnieją wydawcy, którzy oferują usługi wydawnicze i akceptują teksty do druku bez recenzji oraz redakcji tekstów.
Ich działanie charakteryzuje się dużą agresywnością ukierunkowaną na zdobywanie publikacji oraz przedstawicieli do rad redakcyjnych.

Więcej informacji

Prawo autorskie

Bibliografia załącznikowa

Pisanie prac i artykułów - poradniki

Więcej w Katalogu Online

Open Access

Polityka otwartego dostępu - prezentacja p. Piotra Kępskiego z Departamentu Innowacji i Rozwoju MNiSW z dn. 8.12.2016 r.

Why Open Research?

Dlaczego warto publikować w modelu Open Access?

How to find a suitable open access journal?

Gdzie opublikować wyniki swojej pracy w modelu Open Access?


Springer Open Choice/Open Access

Jest to narodowy program publikacji naukowych trwający od 2010 roku, w ramach którego MNiSW finansuje wolny dostęp dla autorów publikujących w wybranych czasopismach wydawnictwa Springer. Projektem tym zarządza ICM.

Więcej informacji można uzyskać na tej stronie.

Przydatna dla Państwa prezentacja, obrazująca proces wyboru licencji i źródła płatności (ścieżka wyboru opcji na stronie Springer) jest dostępna pod tym adresem.

Istnieje szansa, iż w przyszłych latach programem tym zostaną objęte inne wydawnictwa.

Publikowanie Open Access - oferta wydawcy RSC

Uprzejmie informujemy o ofercie wydawcy Royal Society of Chemistry (RSC), której celem jest zachęcenie naukowców do publikowania swoich prac w modelu Open Access (OA). Model takiego publikowania jest możliwy w 39 tytułach czasopism.

Prawo do publikowania OA w czasopismach tego wydawcy mają wszyscy pracownicy Politechniki Poznańskiej, tj. instytucji, która jest subskrybentem kolekcji RSC.

Poszczególne etapy w procesie publikowania są takie same jak dotychczas. Natomiast po otrzymaniu pozytywnych recenzji i akceptacji artykułu do druku w modelu Open Acces, autor otrzymuje za opłatą indywidualny kod dostępu (koszt pokrywa autor lub instytucja), który po procesie akceptacji artykułu przekazuje do systemu wydawcy. W ten sposób publikacja po opublikowaniu on-line przez wydawcę, będzie widoczna dla wszystkich w Internecie i będzie posiadać status "Gold OA paper".

Więcej informacji na temat szczegółów publikowania i najczęściej zadawanych pytań.

MDPI Institutional Membership Program

Uprzejmie informujemy o przystąpieniu Biblioteki Politechniki Poznańskiej do projektu MDPI Institutional Membership Program. MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute) to szwajcarska baza typu Open Access, w której można publikować artykuły odpłatnie lub nieodpłatnie - w zależności od rodzaju wybranego czasopisma. Artykuły prezentowane w bazie są recenzowane przez zespół specjalistów. Przystąpienie biblioteki do projektu umożliwia wszystkim naszym pracownikom skorzystanie z 10% zniżki za publikację artykułu w bazie MDPI.

W celu dodania swojego artykułu do bazy prosimy:

  • zarejestrować się i założyć swoje konto (zakładka Register znajdująca się w prawym górnym rogu strony),
  • zalogować się na swoje konto,
  • z zakładki Submissions Menu wybrać opcję Submit Manuscript i dodać artykuł.

W celu uzyskania rabatu za publikację artykułu prosimy:

  • po dodaniu artykułu do bazy wybrać opcję Display Submitted Manuscripts
  • z prezentowanej listy instytucji wybrać Poznan University of Technology (poglądowy zrzut ekranu)

Zachęcamy do zapoznania się z bazą i publikowania w trybie Open Access.

Rozpowszechnianie i promocja

zapytaj

bibliotekarza