Strona główna » Aktualność
  • drukuj

Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk - wystawa

Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk

Rytm jest głównym elementem kształtowania kompozycji muzyki jak również architektury, do której należy od wieków. Człowiek od zawsze szukał analogii i wzorów w liczbach, dążąc do matematycznego opisu piękna. Proporcja i kompozycja zaczęła ściśle wpływać na symetrię, co zapoczątkowało opracowanie złotego podziału, boskiej proporcji opisywanej grecką literą fi. Zatem siła architektury jest czerpana z gry kontrastów, zabawy światłocieniem, przeróżnych form geometrycznych, odbić jakie można budować za pomocą rytmu, który szczególnie podkreśla formę i regularność elementów budynku. Symetria i powtarzający się rytm wprowadza pewien ład i harmonię w wizualny odbiór dzieła, co może wpłynąć na wzmocnienie reakcji i emocji.

Rytm w architekturze z pewnością nie jest stały i zależy od rytmu natury, pór dnia czy pogody. Najlepszym więc sposobem na uwiecznienie tej ulotnej chwili jest fotografia, która pozwala zatrzymać czas i uchwycić rytm architektury.

Wystawa pt. Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk to cykl zdjęć przedstawiających linearność i powtarzalność architektury polskich miastach m.in. Poznania i Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa dostępna w Wypożyczalni (Parter).

Galeria

Zdjecie: