Strona główna » O bibliotece » Wydarzenia

Wydarzenia

06.05.2022

Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk - wystawa

Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk

Rytm jest głównym elementem kształtowania kompozycji muzyki jak również architektury, do której należy od wieków. Człowiek od zawsze szukał analogii i wzorów w liczbach, dążąc do matematycznego opisu piękna. Proporcja i kompozycja zaczęła ściśle wpływać na symetrię, co zapoczątkowało opracowanie złotego podziału, boskiej proporcji opisywanej grecką literą fi. Zatem siła architektury jest czerpana z gry kontrastów, zabawy światłocieniem, przeróżnych form geometrycznych, odbić jakie można budować za pomocą rytmu, który szczególnie podkreśla formę i regularność elementów budynku. Symetria i powtarzający się rytm wprowadza pewien ład i harmonię w wizualny odbiór dzieła, co może wpłynąć na wzmocnienie reakcji i emocji.

Rytm w architekturze z pewnością nie jest stały i zależy od rytmu natury, pór dnia czy pogody. Najlepszym więc sposobem na uwiecznienie tej ulotnej chwili jest fotografia, która pozwala zatrzymać czas i uchwycić rytm architektury.

Wystawa pt. Rytm w architekturze okiem Anny Rymarczyk to cykl zdjęć przedstawiających linearność i powtarzalność architektury polskich miastach m.in. Poznania i Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa dostępna w Wypożyczalni (Parter).

Galeria

06.05.2022

Najciekawsze biblioteki świata - wystawa

Wystawa „Najciekawsze biblioteki świata”

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki

Joanne K. Rowling

Biblioteki istnieją od stuleci, różne były ich dzieje i rola. Nie są to instytucje zwyczajne towarzyszy im atmosfera wielorakich emocji. Zawsze jednak gromadzą ,udostępniają i rozpowszechniają zbiory w wielu formach, są centrami kultury, ale także miejscami nauki i relaksu. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to także prawdziwe arcydzieła architektoniczne i perełki wielu stylów. Istnieją bowiem wszędzie. Na wystawie prezentujemy biblioteki z całego świata: uczelniane, publiczne, prywatne. Jest biblioteka z klasztoru Paulinów w Częstochowie ale jest też biblioteka Maorysów w Nowej Zelandii. Są super nowoczesne biblioteki z Kataru i Dubaju i ciekawe z polskich miast. Trudno wszystkie wymienić…

A zatem zapraszamy do obejrzenia wystawy w czytelni Biblioteki PP.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

01.04.2022

Fotografia - wystawa

Fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego w zwykłym miejscu… Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, raczej z tym jak widzimy

ELLIOT ERWITT

Prawdziwe dzieje i sława fotografii rozpoczęły się z chwilą, gdy nauczono się w procesie fotografowania uzyskiwać negatywy na taśmie powleczonej emulsją światłoczułą, a z nich – jak to się działo przez dziesięciolecia dowolną liczbę odbitek pozytywowych.

Obecnie najpopularniejszą techniką fotograficzną jest fotografia cyfrowa, w której obraz jest utrwalony w postaci cyfrowej na karcie pamięci, a nie na chemicznym nośniku światłoczułym. Fotografia jako połączenie wielu wynalazków zdominowała cały świat, ponieważ posiada ogromną zaletę: pozwala zatrzymać czas, ożywiać nasze wspomnienia. Za jej pomocą nawet po wielu latach możemy powracać wyobraźnią do chwil, które minęły. Zatrzymuje urok miejsc, budynków, postacie ludzi, których nie ma już wśród nas…

Tym cenniejsza jest dzisiaj w tych niespokojnych czasach, kiedy każde wspomnienie może być na wagę złota…

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

04.10.2021

Jesienne ogrody, krajobrazy - wystawa

Zgiełk miasta, hałas, korki - stykając się na co dzień z tymi elemenatami życia w mieście, nie trudno się dziwić iż wielu z nas po dniu ciężkiej pracy pragnie się odstresować - "wyłączyć" myśli i zrelaksować się na łonie natury - najlepiej zaś w przydomowym ogrodzie.

Jesienne ogrody, krajobrazy to nasza najnowsza ekspozycja, na której oglądający mogą nacieszyć wzrok widokiem cudownych ogrodów w jesiennym, kolorowym wydaniu, a ponadto poznać tajniki aranżacji takich miejsc. Praktyczne, fachowe porady pozwolą każdemu zaprojektować i wykonać swój prywatny Eden.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 5 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

27.09.2021

Nanotechnologia - wystawa

Nanotechnologia to termin doskonale znany miłośnikom szeroko rozumianej fantastyki naukowej. Dzięki licznym książkom, grom oraz produkcjom filmowym wizja niezwykle małych, replikujących się samoistnie maszyn zagościła na dobre w ludzkiej świadomości i stale zyskuje na popularności.

Warto jednakże podkreślić, iż nanotechnologia nie stanowi jedynie wymysłu futurologów - w różnych formach jest ona obecna w naszych życiach od dłuższego czasu.

Osoby pragnące dowiedzieć się zatem jak nanotechnologia wykorzystywana jest chociażby w przemyśle, medycynie czy produkcji zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą wystawą pt. Nanotechnologia.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

27.09.2021

Szkło: historia, wytwarzanie, zastosowanie - wystawa

Szkło jest materiałem, z którym stykamy się dziesiątki razy każdego dnia. Wychodząc na balkon, popijając poranną herbatę, czesząc się przed lustrem - wykorzystujemy szkło nawet o tym nie myśląc.

Nasza Biblioteka przygotowała zatem wystawę pt. Szkło: historia, wytwarzanie, zastosowanie, która pozwoli Państwu spojrzeć na to użyteczne tworzywo z innej perspektywy. Kto i kiedy pierwszy zaczął go używać? W jaki sposób właściwie je wytwarzamy i jakie nieznane nam nawet zastosowania posiada? Tego wszystkie dowiecie się Państwo z naszej wystawy.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 5 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

05.07.2021

Obiekty sportowe i rekreacyjne - wystawa

O sporcie można powiedzieć wiele: jedni twierdzą że to samo zdrowie, inni widzą w nim możliwość spędzania wolnego czasu, a dla jeszcze innych jest to po prostu dochodowy biznes. Jakby jednak na niego nie patrzeć nie ulega wątpliwości, że sport - zwłaszcza ten widowiskowy - wymaga nierzadko pokaźnych nakładów finansowych dla zbudowania niezbędnej sportowcom infrastruktury. Boiska, stadiony, pływalnie, korty - to jedynie wierzchołek góry lodowej, która wymaga rozplanowania i rzetelnego wykonania.

Na naszej najnowszej wystawie pt. Obiekty sportowe i rekreacyjne przedstawiamy zatem najciekawsze obiekty tego typu z całego świata, ale skupiamy się również na technicznym podejściu do ich projektowania. Zachęcamy do oglądania!

Wystawa dostępna w wersji online pod poniższym linkiem!

Galeria

05.07.2021

Astronautyka i kosmonautyka - wystawa

Kosmos - ciemna, ogromna przestrzeń, ku której ludzie zwracali swe oczy od początków naszego istnienia. Kosmos od zawsze fascynował, intrygował, rozwijał wyobraźnię i zmuszał do zadawania pytań. Obecnie zaś niewiele zmieniło się w tej kwestii - rozwijamy nową technologię, która ma nam pomóc uzyskać odpowiedzi na stare pytania.

Wystawa pt. Astronautyka i kosmonautyka została przygotowana właśnie dla tych, którzy godzinami mogą wpatrywać się w niebo, zastanawiając się nad tym jakie tajemnice może przed nami skrywać. Zapraszamy do jej oglądania!

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

10.05.2021

Dachy: ciesielstwo, dekarstwo, stolarstwo - wystawa

Nie ulega wątpliwości iż budowę domu należy zacząć od jego podstawy - a zatem mocnego, trwałego fundamentu. Czymże jednak byłby dom bez swego zwieńczenia - bez dachu domykającego konstrukcyjną całość. Budowa tego elementu - wytrzymałego, a jednocześnie dodającego całości szyku to nie lada sztuka.

Dla tych, którzy chcieliby ową sztukę opanować przygotowaliśmy wystawę pt: Dachy: ciesielstwo, dekarstwo, stolarstwo, na której zgromadziliśmy pozycje opisujące praktyczne metody obróbki drewna i metalu, ich zastosowanie w procesie konstrukcji oraz najnowsze trendy stosowane w dekarskim świecie.

Wystawa dostępna w wersji online pod poniższym linkiem!

Galeria

06.05.2021

Podręczniki z szuflady absolwenta - wystawa

Mimo iż obecnie znaczna część ludzkiej wiedzy dostępna jest w sieci, nadal trudno wyobrazić sobie prawdziwego studenta nie korzystającego w czasie nauki ze specjalistycznych, napisanych przez fachowców podręczników. Dobrze opracowany podręcznik stanowi bowiem skondensowane źródło danych, opisanych w sposób ciekawy oraz przystępny do przyswojenia.

Biorąc pod uwagę jak szybko informacje z pewnych dziedzin ulegają dezaktualizacji staramy się by na półkach naszej biblioteki znajdowały się zawsze książki aktualne i przydatne studentom. W kontraście do tej idei prezentujemy jednak najnowszą wystawę pt. Podręczniki z szuflady absolwenta, na której zgromadziliśmy podręczniki, z których korzystać mogli nasi dziadowie i babcie.

Serdecznie zapraszamy w tę niezwykłą podróż w przeszłość edukacji.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

30.04.2021

Grafika komputerowa - wystawa

Biblioteka uważana jest potocznie za miejsce kultu słowa. W przybytku tym odwiedzający może przechadzać się godzinami wśród podręczników, książek fabularnych i czasopism różnej maści. Świat w którym żyjemy coraz większy nacisk kładzie jednak nie na słowo lecz obraz. Dobra reklama, prezentacja czy strona internetowa nie obejdzie się dzisiaj bez starannie przygotowanych grafik, ikon i obrazków.

Nasza najnowsza wystawa pt. Grafika komputerowa stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie i przeznaczona jest dla tych właśnie, którzy pragną zgłębić tajniki komputerowego tworzenia szeroko pojętej grafiki w sposób, który przykuje oko odbiorcy i wzbogaci towarzyszące obrazowi słowo.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4 (I piętro - Czytelnia)

Galeria

09.03.2021

Tematyczne wystawy książek - przegląd plakatów - wystawa

Biblioteka PP stara się zapewnić czytelnikom dostęp do najnowszej literatury fachowej związanej z danym kierunkiem studiów, a także zachęcić do zapoznania się z innymi pozycjami, na które być może nie zwróciłoby się większej uwagi. W tym właśnie celu powstają starannie przygotowywane przez naszych pracowników cykliczne wystawy książek dotyczące określonej, za każdym razem innej tematyki.

Dzisiaj prezentujemy jednak coś nieco odmiennego - Tematyczne wystawy książek - przegląd plakatów, to bowiem wystawa o wystawach, a konkretnie plakatach, które każdorazowo przygotowujemy jako zapowiedź nowej ekspozycji. Serdecznie zapraszamy do ich oglądania oraz przeglądania archiwalnych wystaw na naszej stronie internetowej.

Wystawa dostępna w wersji online pod poniższym linkiem!

Galeria

08.03.2021

Teleinformatyka - wystawa

W dzisiejszych czasach, gdy granice pomiędzy sieciami telekomunikacyjnymi, a komputerowymi ulegają coraz większemu zatarciu, wiele procesów wymaga wypracowania nowych, sprawniejszych i bardziej dostosowanych do obecnych realiów rozwiązań. Teleinformatyka nie jest w rzeczywistości zjawiskiem nowym - jej początki sięgają drugiej połowy XX wieku - jednakże ostatnimi czasy rozwija się niezwykle prężnie, zaś wiele polskich uczelni technicznych, w odpowiedzi na wymagania rynku pracy, wprowadza ten kierunek studiów do swej oferty edukacyjnej.

Osoby zainteresowane powyższym tematem, pragnące zagłębić się w świat powiązań informatyki z telekomunikacją, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą wystawą tematyczną: Teleinformatyka, na której zgromadziliśmy pozycje literaturowe poruszające to niezwykle ciekawe zagadnienie.

Wystawa dostępna przy stanowisku INFO 4

Galeria

04.03.2021

Rewitalizacja miast i innych obszarów - wystawa

Rewitalizacja, czyli działania mające na celu przywrócenie do życia terenów, które z pewnych względów utraciły swoją wcześniejszą funkcję bądź jakość, stanowi niezwykle istotny, a zarazem złożony i długofalowy proces. Wszelkie tego typu zabiegi wymagają bowiem kreatywności i wytężonej pracy planistycznej na szczeblu administracyjno-koncepcyjnym oraz nakładów finansowych i specjalistycznej wiedzy wypróbowanej w praktyce.

Rewitalizacja nie jest procesem łatwym, jednakże z pewnością daje wiele satysfakcji - dlatego też wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy: Rewitalizacja miast i innych obszarów.

Wystawa dostępna w wersji online pod poniższym linkiem!

Galeria

26.01.2021

Rok 2021 rokiem Lema - wystawa

Wybór tegorocznego patrona nie zaskakuje – gdyby żył nadal, 12 września obchodziłby swoje setne urodziny. Ten genialny pisarz gatunku SF pozostawił po sobie imponujący dorobek kilkudziesięciu pozycji literackich, które każde pokolenie odkrywa dla siebie na nowo. Jego książki znane są na całym świecie, Lem jest bowiem najchętniej tłumaczonym polskim autorem.

Biblioteka PP przyłącza się do świętowania urodzin mistrza fantastyki naukowej, prezentując jego twórczość na wystawie Rok 2021 rokiem Lema. Znawcy gatunku, a także osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z SF mogą zaznajomić się z wybranymi pozycjami autora, które znajdują się w zbiorach Biblioteki w dziale z beletrystyką. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

02.12.2020

Rzuć okiem na stare mapy - wystawa

Ludzka ciekawość i wynikająca z niej chęć zapełniana tzw. białych plam - miejsc nigdy nieodkrytych, dziewiczych, od wieków popychały śmiałków do niezwykłych wypraw i wielkich odkryć. Narzędziem, które od zawsze wspierało podróżników, są oczywiście mapy – jedni się w nich gubią, inni są nimi zafascynowani, ale każdy z nas w tej czy innej formie korzysta z nich niemal każdego dnia.

Wystawa pt. Rzuć okiem na stare mapy stanowi wyjątkową prezentację map polskich miast naszego regionu i okolic. Pasjonatów geografii oraz historii pragnących zobaczyć jak zmieniała się ich okolica na przestrzeni lat gorąco zachęcamy do zwiedzania.

Wystawa dostępna przy ladzie głównej w Wypożyczalni!

Galeria

02.12.2020

Posnaniana wczoraj i dziś - wystawa

Stolicę Wielkopolski każdego roku odwiedza tysiące turystów pragnących poznać jej historię, podziwiać architekturę oraz krajobrazy naturalne czy też skosztowac lokalnych specjałów. Nie zawsze trzeba jednak wyruszyć w drogę, by doświadczyć czegoś nowego – doskonale o tym wie Biblioteka PP, która, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, proponuje alternatywne rozwiązanie dla tych, którzy wolą pozostać w domach.

Wystawa pt. Posnaniana wczoraj i dziś zabierze czytelników w niezwykłą podróż po historii tego pięknego miasta nad Wartą: wirtualni zwiedzający zobaczą, jak przez lata zmieniał się tamtejszy transport publiczny, budynki, krajobrazy, a nawet rynek pracy. Zapraszamy!

Wystawa dostępna w wersji online pod poniższym linkiem!

Galeria

02.11.2020

Ochrona środowiska - wystawa

Dbanie o środowisko naturalne to nie tylko chwilowa moda; jest to trend, który zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, a zarazem temat do wielopłaszczyznowych rozważań.

Na jednej z wcześniejszych wystaw odnieśliśmy się do powiązanej z ochroną środowiska kwestii gospodarki odpadami. Nasza obecna wystawa pt. Ochrona środowiska skupia się na omawianym temacie w sposób bardziej globalny – zarówno pod kątem technicznym, jak i prawnym.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

02.11.2020

Drogownictwo - wystawa

Komunikacja lądowa stanowi jeden z istotnych elementów naszego życia, bowiem niezależnie od tego gdzie mieszkamy, każdego dnia musimy dostać się w wiele miejsc - w większości poruszając się po wyznaczonych drogach.

Często zdarza się nam na nie narzekać: kiepska nawierzchnia, liczne dziury, kosztowne opłaty za korzystanie z autostrad, mała liczba pasów. Problemy te, na pierwszy rzut dyletanckiego oka wydają się proste do rozwiązania; jednak w rzeczywistości budowa pasa ziemi służącego do komunikacji (wg definicji Słownika Języka Polskiego) to nie lada sztuka!

Najnowsza wystawa Biblioteki pt. Drogownictwo skupia się na technicznych aspektach budowy dróg. Wszystkich zainteresowanych tym, jak zaprojektować trwałe drogi zdolne przetrwać różne warunki atmosferyczne, a przy tym przyjazne środowisku, gorąco zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na wystawie pozycjami literatury fachowej.

Wystawa dostępna w wersji online!

Galeria

06.10.2020

Gospodarka odpadami - wystawa

Ochrona środowiska naturalnego to od dłuższego już czasu bardzo ważny temat, który publicznie dyskutuje się na całym świecie. Inwestowanie w energię odnawialną, stosowanie przyjaznych środowisku surowców oraz, będąca tematem naszej najnowszej wystawy, gospodarka odpadami – to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz naszej planety.

Zgodnie z obowiązującym prawem Polacy coraz częściej i sprawniej segregują wytwarzane przez siebie odpady. Czy jednak wiemy, co dzieje się z nimi dalej?

Wystawa pt. Gospodarka odpadami przybliża Czytelnikom te właśnie techniczne aspekty związane z recyklingiem różnego rodzaju odpadów domowych i przemysłowych. Serdecznie zapraszamy do oglądania i lektury.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

28.08.2020

Materiałoznawstwo. Inżynieria materiałowa - wystawa

Aby coś stworzyć potrzebne są ku temu odpowiednie umiejętności, narzędzia oraz nie mniej ważne...materiały. Wiedza potenacjalnego inżyniera zatrudnionego do budowy nowego mostu pozostaje bowiem stała, ale to jakich materiałów użyje jest czymś co stale podlega zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne.

Które materiały jednak wybrać? Które sprawdzą się w klimacie deszczowym, a które w pustynnym. Jak sprawdzić wytrzymałość poszczególnych metali na warunki atmosferyczne oraz działanie czasu? Jak też obrabiać poszczególne materiały by spełniały nasze oczekiwania? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada najnowsza wystawa Biblioteki pt. Materiałoznawstwo. Inżynieria materiałowa, do której oglądania serdecznie zapraszamy.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

17.07.2020

Architektura sakralna - wystawa

Architektura stanowi przykład niezwykle specyficznej branży - osoby, zajmujące się nią zawodowo winny bowiem charakteryzować się dwoma z pozoru mocno wykluczającymi się temperamentami.

Z jednej strony architekt to osoba o umyśle ścisłym - potrafiąca zaprojektować z niezwykłą precyzją ogromne konstrukcje użytkowe, pełniące swoje role przez dziesiątki lub nawet setki lat. Z drugiej jednak strony są to nierzadko artyści, których dzieła potrafią cieszyć oka przechodniów.

Architektura sakralna wyróżnia się tu ponad wszelką miarę. Kościoły i inne świątynie od zawsze miały bowiem zachwycać swym majestatem, będąc miejscem Sacrum - w którym przebywa Bóg. Do ich budowy zwykle zatrudniano więc mistrzów architektonicznego fachu, tworzących prawdziwe dzieła sztuki.

Obecnie, nawet osoby niewierzące, niejednokrotnie w czasie swych podróży, odwiedząją kościoły dla samej jedynie możliwości obejrzenia ich wyniosłości. Dla tych zaś, którzy na takie podróże nie mogą sobie z różnych względów pozwolić przygotowaliśmy wystawę Architektura sakralna, która pozwoli czytelnikom podziwiać piękno budowoli sakralnych z całego świata oraz zapoznać się z tajnikami ich budowy na przestrzeni lat.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

03.07.2020

Mechatronika - wystawa

Mechatronika to jedna z tych stosunkowo młodych dziedzin nauki, o których większość ludzi zapewne słyszała, jednak dokładne wyjaśnienie pojęcia stanowiłoby kłopot.

Najprościej rzecz ujmując, mechatronika to interdyscyplinarna nauka stanowiąca mariaż szeroko pojętej mechaniki i elektroniki.

Osoby zajmujące się tą fascynującą dziedziną nauki projektują układy mechatroniczne, które dzięki swej wielofunkcyjności, konfiguracyjności, wariantowości zastosowań i prostocie obsługi możemy znaleźć nie tylko w zaawansowanych robotach przemysłowych, ale także w wielu urządzeniach powszechnego, codziennego użytku.

Serdecznie zachęcamy więc do zapoznania się z najnowszą wystawą Biblioteki – Mechatronika, która gromadzi tytuły publikacji mogące zainteresować zarówno znawców tematu jak i laików.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

26.05.2020

100. Rocznica urodzin Jana Pawła II - wystawa

Chrześcijanie stanowią najliczniejszą grupę wyznaniową spośród wszystkich religii świata. Jednym zaś z jego głównych odłamów jest pierwotna rzymsko-katolicka odnoga, nad którą duchową pieczę sprawuje od ponad 2000 lat osoba papieża - następcy świętego Piotra. Rok 2020 jest zaś rokiem szczególnym dla nas Polaków, ponieważ dokładnie 100 lat temu, 18 maja w Wadowicach - niedużym mieście województwa małopolskiego, przyszedł na świat Karol Wojtyła - chłopak, który dla świata miał zostać zapamiętany jako papież oraz Święty Kościoła Katolickiego - Jan Paweł II.

Osoba Jana Pawła II, nawet po jego śmierci pozostaje żywa w pamięci Polaków oraz ludzi z całej ziemi z uwagi na jego działalność religijną, liczne pielgrzymki oraz próby jednoczenia wyznawców innych religii. Dla wielu stanowi on symbol do naśladowania, wiele też osób nieidentyfikujących się z religią katolicką widziało lub nadal widzi w nim wspaniałego człowieka.

Nasza najnowsza wystawa pt.100. Rocznica urodzin Jana Pawła II stanowi doskonałe potwierdzenie tego, iż na Politechnice Poznańskiej społeczność akademicka zajmuje się nie tylko kwestiami technologicznymi. Wystawa ta prezentuje bowiem liczne pozycje literackie na temat życia oraz działalności naszego znamienitego rodaka.

Zważywszy na obecną sytuację epidemiologiczną zachęcamy serdecznie do zapoznania się z materiałami wystawienniczymi za pośrednictwem galerii oraz do późniejszej lektury prezentowanych tytułów.

24.04.2020

Inżynieria biomedyczna, biomateriały - wystawa

Rewolucja przemysłowa spowodowała niezwykły skok cywilizacyjno-technologiczny, przyczyniając się do rozwoju jednych, czy też powstania innych gałęzi przemysłu. Jedną z dziedzin, która rozwija się stale, jest medycyna. Rozwój ten przebiega wielotorowo: opracowywane są nowe rodzaje terapii, techniki wykonywania zabiegów, testuje się nowe leki, w końcu – bada się możliwości, jakie w leczeniu oferuje inżynieria.

Najnowsza wystawa pt.Inżynieria biomedyczna, biomateriały skupia bogatą kolekcję publikacji traktujących o osobliwym mariażu medycyny z technologią, jak chociażby: bioinformatyka, biomechanika, biomateriały, czy też inżynieria rehabilitacyjna.

Zważywszy na obecną sytuację epidemiologiczną zachęcamy serdecznie do zapoznania się z materiałami wystawienniczymi za pośrednictwem galerii oraz do późniejszej lektury prezentowanych tytułów.

24.04.2020

Fotowoltaika - wystawa

Na jednej z naszych poprzednich wystaw mieliśmy okazję zaprezentować książki poświęcone szeroko pojętej elektryczności. Tym razem skupiliśmy się na jednym z aspektów tej tematyki – biorąc pod uwagę wielorakość sposobów pozyskiwania energii i wiążących się tym problemów, skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na elektryczności pozyskiwanej dzięki słońcu..

Wystawa pt. Fotowoltaika zawiera bogaty zbiór specjalistycznych lektur rozwijających temat przemiany czystej i dostępnej każdemu energii słonecznej w znajdującą zastosowanie w naszych domach i przedsiębiorstwach elektryczność.

Zważywszy na obecną sytuację epidemiologiczną zachęcamy serdecznie do zapoznania się z materiałami wystawienniczymi za pośrednictwem galerii oraz do późniejszej lektury prezentowanych tytułów.

02.03.2020

Wystawa rzeźb studentów Wydziału Architektury

W czytelni Biblioteki PP do końca kwietnia można oglądać rzeźby studentów Wydziału Architektury PP, które znalazły się na naszej wystawie dzięki uprzejmości promotorów prac:

dr hab. Klaudii Grygrowicz-Kosakowskiej oraz
dr hab. Tomasza Matusewicza, prof. PP.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

02.03.2020

Sztuczna inteligencja - wystawa

Pojęcie sztucznej inteligencji (SI) większości ludzi przede wszystkim kojarzy się z filmami SF typu Matrix czy Terminator, w których SI jest czymś niebezpiecznym, zagrażającym człowiekowi; czymś, co prędzej czy później wymknie się spod kontroli swych stwórców. Takie produkcje naturalnie działają na wyobraźnię odbiorców; prowokują do pytań i spekulacji.

Wystawa pt. Sztuczna inteligencja sprowadza te domysły do konkretu opisanego fachowym językiem specjalistów – bogaty, tematyczny wybór książek charakteryzuje obecny stan wiedzy z zakresu SI, m.in. opisując metody jej wdrażania oraz wskazując liczne zastosowania.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

02.03.2020

Przewodniki - wystawa

Współczesny świat przestał być zagadkowy – epoka wielkich odkryć geograficzna przeminęła bezpowrotnie, podobnie jak białe plamy na mapach kartografów. Wydaje się, że znamy już każdy zakątek naszego globu; czy jednak rzeczywiście tak jest?

Świadomość istnienia odległych, a dzięki temu egzotycznych krain to jedno, możliwość ujrzenia ich na własne oczy to coś zupełnie odmiennego. Gdzie się jednak wybrać? Które miejsca odwiedzić? W odpowiedzi na powyższe pytania przygotowaliśmy najnowszą wystawę, która gromadzi liczne przewodniki po miejscach będących najczęstszym celem turystycznych wędrówek. Oczywiście nie zabrakło także map mniej znanych zakątków, które mogą okazać się jeszcze ciekawszą propozycją wakacyjnego wypadu za miasto.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą w wersji online!

Galeria

04.02.2020

Dary od Huawei

W zbiorach Biblioteki Politechniki Poznańskiej poza bogatym księgozbiorem o tematyce technicznej, znajdują się także pozycje z dziedzin zupełnie odmiennych, np. psychologii, socjologii czy ekonomii. Od pewnego czasu Biblioteka oferuje także wciąż poszerzany zbiór książek SF, który gorąco polecamy.

Fakt, iż półki biblioteczne są wciąż pełne, stale uzupełniane najnowszymi publikacjami, wynika przede wszystkim ze żmudnej pracy bibliotekarzy, którzy każdego dnia weryfikują zbiory biblioteki – selekcjonując je, archiwizując niepotrzebne/zdezaktualizowane pozycje, a w ich miejsce, po prześledzeniu nowości na rynku księgarskim, zakupując nowe pozycje. Czasami zdarza się jednak, iż książki otrzymujemy w darze od zaprzyjaźnionych organizacji czy osób, które decydują się na przekazanie ich do dalszego rozpowszechniania.

Nasza najnowsza wystawa Książki z Huawei i książki anglojęzyczne zawiera właśnie takie pozycje; ściślej – ofiarowała je firma Huawei, jedna z największych wśród producentów elektroniki oraz urządzeń telekomunikacyjnych na świecie, w ramach projektu One Thousand Dreams. Celem projektu jest wymiana wiedzy, wzmocnienie zrozumienia i zainteresowania branżą informacyjno-komunikacyjną (ICT) oraz zachęcenie do aktywnego wejścia w cyfrowy świat. My zaś zachęcamy do zapoznania się z tytułami, które wzbogaciły księgozbiór Biblioteki PP.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).
Galeria

13.01.2020

Elektrotechnika przemysłowa - wystawa

We współczesnym świecie dostęp do źródeł energii stanowi gwarancję przetrwania większości społeczeństw. I choć na przestrzeni historii rynek energetyczny wciąż się zmieniał, to jednak wciąż kluczową rolę odgrywa energia elektryczna.

O znaczeniu prądu przypominamy sobie jednak zwykle dopiero wówczas, gdy nastąpi przerwa w jej dostawie lub też podczas spaceru w lesie rozładuje się nam smartfon, a na drzewach nie uświadczymy odpowiednich gniazdek, bo te z jajkami okazują się mało przydatne... Elektryczność jest kluczowa, ale co o niej w rzeczywistości wiemy? Zwykle niewiele...

Dla osób, które pragną przyjrzeć się temu tematowi bliżej (z zachowaniem bezpieczeństwa p.poż. oczywiście), przygotowaliśmy wystawę pt. Elektrotechnika w przemyśle, która gromadzi pozycje książkowe dotyczące m.in. budowy układów elektrycznych lub metod pozyskiwania energii elektrycznej.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).
Galeria

02.01.2020

Encyklopedie i informatory - wystawa

W XXI wieku, czasie Internetu, a co za tym idzie błyskawicznego dostępu do każdej informacji, większość z nas odzwyczaiła się już od korzystania z klasycznych, papierowych encyklopedii. W pewnym sensie trudno dziwić się takiemu stanowi rzeczy - zamiast poświęcać czas na wyszukanie odpowiedniej tematycznie encyklopedii oraz późniejsze wertowanie w nadziei na odnalezienie interesującego nas hasła, możemy przy użyciu dosłownie kilku kliknięć odnaleźć je w wyszukiwarce swojego smartfona czy laptopa. Czy jednak takie nowoczesne podejście posiada same zalety?

Oszczędność czasu oraz równoczesny dostęp do wielu źródeł z pewnością stanowią wielki atut Internetu. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż wiarygodność oraz rzetelność pozyskanych w ten sposób treści często pozostawia wiele do życzenia. Ponadto samo przeglądanie, nierzadko pięknie wykonanej, encyklopedii stanowić może przecież ogromną przyjemność.

Dla tych zatem, którzy w przerwie między wykładami pragną powrócić na chwilę do bardziej tradycyjnego sposobu pozyskiwania ciekawych informacji, przygotowaliśmy wystawę pt. Encyklopedie i informatory, w obrębie której zgromadziliśmy pozycje encyklopedyczne o szerokim spektrum tematycznym - począwszy od motoryzacji, poprzez zasoby sieciowe, na budownictwie i architekturze skończywszy.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

03.12.2019

Boże Narodzenie w literaturze i malarstwie - wystawa

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykle intrygujący. Z jednej strony wielu z nas w szalonym tempie odwiedza sklepy dokonując przedświątecznych zakupów, śledząc promocje, wybierając prezenty i starając się doprowadzić swoje domostwo do upragnionego ładu i porządku. Z drugiej strony jest to czas kojarzony również z wewnętrznym wyciszeniem, spokojem, radością oraz szczerą życzliwością okazywaną innym.

Czas wyciszenia stanowi zaś doskonały moment ku temu by w zaciszu domowego ogniska zasiąść przy rozgrzanym kominku z gorącą herbatą w dłoni oraz talerzem pierników na stoliku obok i w pełni oddać się kojącej lekutrze.

Nasza najnowsza ekspozycja - Boże Narodzenie w literaturze i malarstwie wychodzi poniekąd na przeciw tej wizji, stanowiąc połączenie obu opisanych kwestii. Zgodnie z tytułem gromadzi ona bowiem pozycje literackie nawiązujące do okresu Świąt Bożego Narodzenie dzięki czemu czytelnik może oddać się lekturze, a przy tym jeszcze bardziej poczuć magię tego wyjątkowego okresu w roku.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I Piętro).

Galeria

04.11.2019

Biblioteka kiedyś i dziś - wystawa

Biblioteka Politechniki Poznańskiej obchodzi w tym roku 100-lecie swojej działalności. Przez ten czas nasza jednostka wciąż się doskonaliła, tak aby móc sprostać zmieniającym się potrzebom studentów i kadry pracowniczej. Unowocześnialiśmy technologie i metody pracy, przenieśliśmy się do nowego miejsca w kampusie Piotrowo. Jedno jednak nie uległo zmianie: misja biblioteki, która od samego początku jej istnienia polegała na ciągłym wspieraniu procesów dydaktyczno-naukowych przy pomocy bogatych zbiorów.

Wszystkich odwiedzających nasza Bibliotekę zachęcamy zatem gorąco do zapoznania się z nową wystawą Biblioteka kiedyś i dziś. Zebrane fotografie oraz eksponaty w obrazowy sposób ukazują, jak zasadniczo różna od dzisiejszej była wizyta w Bibliotece Politechniki Poznańskiej w pierwszej połowie XX w. i jak wielkie kroki poczyniono, by jak najsprawniej pełniła ona swoją rolę.

Zapraszamy wszystkich miłośników naszej biblioteki, stałych bywalców oraz gości!

Wystawa dostępna w Wypożyczalni przy stanowisku INFO 1 (Parter).

Galeria

04.11.2019

W świecie robotów - wystawa

Robotyka to gałąź nauki i techniki, która wśród odbiorców wzbudza zwykle mieszane uczucia: jedni nie dostrzegają, jak bardzo roboty zaczynają wkraczać w nasze codzienne życie; inni postrzegają je jako cudowny dar ułatwiający i usprawniający wykonywanie codziennych obowiązków; są jeszcze i tacy, którzy widzą w nich potencjalne zagrożenie dla światowej ekonomii, a wręcz ludzkiego życia, postrzegają robotykę jako ludzką zabawę w Boga.

Co jednak tak naprawdę wiemy o robotach? Wydawałoby się, że to młoda dziedzina nauki, której początki sięgają II połowy XX wieku. Tymczasem pierwsze roboty, czy też automaty powstawały w znacznie odleglejszych czasach – w zapiskach i relacjach historycznych nie brak wzmianek o wynalazkach starożytnych Greków, Chińczyków czy mieszkańców Bizancjum, takich jak np. maszyny automatycznie nalewające i mieszające wodę z winem, podające przybory toaletowe, które to uznaje się za pierwsze, być może proste, lecz odważne kroki w dziedzinie robotyki.

Robotyka jest dziedziną fascynującą, która intryguje ludzi od wieków. Opowiada o tym nowa wystawa książek W świecie robotów – zebrana literatura fachowa pomoże odnaleźć się w zawiłych tajnikach budowy oraz programowania użytecznych robotów, dzięki czemu każdy będzie mógł się poczuć jak sam Leonardo da Vinci.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wynalazców!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I Piętro).

Galeria

04.11.2019

Architektura wnętrz - wystawa

Mimo tego, że żyjemy już w XXI wieku, nadal zarówno w Polsce, jak i w wielu innych rejonach świata własne mieszkanie nie stanowi dobra podstawowego, przeciwnie – jest luksusem, na który nie wszystkich stać. Najczęściej owe cztery kąty, symbol bezpieczeństwa, stabilizacji i spełnienia, są zwieńczeniem długoletniego, pełnego wyrzeczeń i kompromisów procesu odkładania ciężko zarobionych pieniędzy.

Posiadanie własnego M to zaledwie początek – aby mieszkanie przeobraziło się ze zwykłego lokum w miejsce z klasą, charakterem, w którym chce się przebywać, i do którego chce się wracać, trzeba włożyć wiele pracy i wysiłku, także intelektualnego; i o tym właśnie traktuje najnowsza ekspozycja przygotowana przez Bibliotekę.

"Architektura wnętrz", zgodnie z oczekiwaniami, gromadzi pozycje, które z jednej strony pozwolą zapoznać się z historycznymi aspektami aranżacji wnętrz, z drugiej zaś będą służyły praktycznymi poradami dotyczącymi projektowania, aranżacji, a nawet doboru kolorów we własnym małym królestwie.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto w swoim mieszkaniu pragnie poczuć się prawdziwie komfortowo i przytulnie!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I Piętro).

Galeria

01.10.2019

Samochody - wystawa

Motoryzacja to branża, która kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami. W pewnym sensie nie powinniśmy się temu dziwić - któż z nas nie widuje chłopców bawiących się miniaturowymi autami?; który chłopiec wychowujący się w latach 90. nie namawiał mamy do zakupu gumy Turbo, by móc kolekcjonować dołączane do nich obrazki z samochodami, marząc przy tym, by pewnego dnia zasiąść za ich kierownicą?; który, w końcu, nie pragnął na własność auta, którym mógłby rozwinąć najwyższe prędkości i udać się w daleką podróż?

Wchodząc w dorosłe życie często uświadamiamy sobie jednak, że samochód to nie jedynie zabawka dla dużych chłopców; to coś więcej: dla jednych spore udogodnienie; dla innych konieczny nabytek, na który długo i ciężko pracowali; a dla innych w końcu - techniczne dzieło sztuki.

Nasza najnowsza ekspozycja - Samochody, gromadzi pozycje literackie, które powinny zainteresować czytelników reprezentujących wszystkie wymienione wyżej grupy. Na wystawie zestawiono książki opisujące historię popularnych marek samochodowych z publikacjami wskazującymi kierunek ich przyszłego rozwoju. Nie zabrakło też czegoś dla praktyków: poradników i podręczników, które podpowiedzą, jak w profesjonalny sposób poradzić sobie
z usterkami w naszym własnym pojeździe.

Zatem serdecznie zapraszamy do lektury - wszystkich Panów oraz wszystkie Panie!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I Piętro).

Galeria

02.09.2019

"Lotnictwo: nawigacja, meteorologia, aeronautyka" - wystawa

Możliwość wzbicia się w przestworza i napawania nieskrępowanym lotem od zawsze było pragnieniem ludzi, a idea lotu inspirowała wynalazców i myślicieli już w zamierzchłej przeszłości. Obecnie marzenie to zdążyło przenieść się ze sfery fantazji do realnego świata, dzięki czemu każdy może w szybkim czasie odwiedzać miejsca położone nawet w najdalszych zakątkach świata.

Dla tych z Państwa, dla których lotnictwo stanowi nie tylko wygodny środek transportu, ale przede wszystkim obszar rozwoju zawodowego lub osobistej fascynacji, przygotowaliśmy interesującą propozycję czytelniczą.

Nasza najnowsza ekspozycja - Lotnictwo: nawigacja, meteorologia, aeronautyka, zawiera pozycje literaturowe poruszające kwestie związane m.in z historią, budową, funkcjonowaniem, a także pilotażem statków powietrznych, dzięki czemu, jak ufamy, okaże się interesująca dla osób związanych z różnymi aspektami branży lotniczej. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I Piętro).

Galeria

01.07.2019

Chłodnictwo, klimatyzacja - wystawa

W te upalne dni, gdy słońce dobitnie daje znać o swojej obecności, a temperatura
za oknem nierzadko przekracza 30 stopni, wielu szuka ucieczki przed skwarem
w klimatyzowanych pomieszczeniach..

Kiedy chłodny powiew owiewa naszą skórę, przynosząc nam ukojenie, rzadko
zastanawiamy się nad tym, jak owa klimatyzacja funkcjonuje. Są jednak osoby,
które nie tylko dobrze to wiedzą, projektując i wytwarzając urządzenia chłodnicze,
ale także dzielą się swoją wiedzą na kartach książek.

My zaś, dla wygody naszych Czytelników, zebraliśmy te pozycje literaturowe
w jednym miejscu – na wystawie w czytelni, dokąd serdecznie zapraszamy.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

04.06.2019

Podróżowanie jest najzdrowszym uzależnieniem - wystawa

Któż z nas nie lubi podróży w nowe, fascynujące miejsca z odmiennymi krajobrazami, ciekawymi zabytkami? Choć to pytanie retoryczne, warto zastanowić się nad tym, czy koniecznie trzeba wybierać się w egzotyczne miejsca? Może całkiem niedaleko są nieodkryte jeszcze dotąd prawdziwe perły turystyki?

Mamy nadzieję, że najnowsza ekspozycja Podróżowanie jest najzdrowszym uzależnieniem pomoże w wyborze kierunku podróży – najlepiej do najpiękniejszych rodzimych zabytków architektury, o których traktują zebrane na wystawie pozycje literackie. Zachęcamy zatem do odwiedzin w Bibliotece, a następnie do lokalnej turystyki.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I Piętro).

Galeria

14.05.2019

Pan Tadeusz w różnych odsłonach - wystawa

Miłośników twórczości naszego narodowego wieszcza - Adama Mickiewicza - pragniemy zaprosić na wystawę poświęconą Panu Tadeuszowi.

Pan Tadeusz w różnych odsłonach to ekspozycja ciekawych zbiorów, nie tylko książkowych, związanych z tytułowym eposem poety.

Wystawa dostępna w Wypożyczalni (Parter).

Galeria

07.05.2019

Metodyka pisania prac dyplomowych - wystawa

Wszystkie osoby stojące przed trudnym, ale niezwykle ważnym zadaniem napisania pracy dyplomowej, pragniemy gorąco zachęcić do zapoznania się z najnowszą wystawą poświęconą tej właśnie sztuce.

Dla Państwa wygody w jednym miejscu zgromadziliśmy porady, dobre praktyki oraz konkretne wskazówki specjalistów, które ułatwią stworzenie dzieła nie tylko interesującego merytorycznie, ale także zgodnego z oczekiwaniami i standardami edytorskimi.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

09.04.2019

Blank Covery z kolekcji Joachima Tumanowicza i Marcina Łuczaka

Wszystkich miłośników komiksu oraz fantastyki gorąco zachęcamy do obejrzenia najnowszej wystawy, na której ukazane zostały blank covery wybranych dzieł spod znaku Marvela, DC oraz innych, pochodzące z kolekcji panów Joachima Tumanowicza oraz Marcina Łuczaka.

Wystawa dostępna w Wypożyczalni (parter).

Galeria

29.03.2019

Niepełnosprawni - pokonywanie barier - wystawa

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek dotyczących funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz przeszkód i przeciwności, którym stawiają czoła przy wykonywaniu codziennych czynności.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

05.03.2019

Poznań i Wielkopolska na przestrzeni 100 lat - wystawa

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek przedstawiających Poznań
i Wielkopolskę na przestrzeni 100 lat.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

08.02.2019

Rocznica wyzwolenia Poznania - wystawa

Biblioteka zaprasza do Czytelni na wystawę poświęconą rocznicy wyzwolenia miasta Poznania.

Wystawa dostępna:

 • Miejsce: Czytelnia Biblioteki (parter)
 • Termin: 8.02-8.03.2019
 • Galeria

05.02.2019

"Motocykle" - wystawa książek

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek pt: "Motocykle"

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro)

Galeria

17.01.2019

100 rocznica Powstania Wielkopolskiego - wystawa

Biblioteka PP we współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej
"3 Bastion Grolman" serdecznie zapraszają na wystawę poświęconą 100 rocznicy
Powstania Wielkopolskiego.

Wystawa dostępna:

 • Miejsce: Wypożyczalnia Biblioteki (parter)
 • Termin: 16.01-31.03.2019

 

SGRH "3 Bastion Grolman"

Stowarzyszenie zajmuje się rekonstrukcją historyczną. Zainteresowania to okres I i II Wojny Światowej, dzieje Powstania Wielkopolskiego oraz historia Wojsk Wielkopolskich. Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w największych projektach rekonstrukcyjnych na terenie Polski. Spotykają się również na zlotach, filmach, prelekcjach, grach ulicznych, programach edukacyjnych.

Nazwa "3 Bastion Grolman" wywodzi się od jednego z bastionów wchodzących w skład fortyfikacji wewnętrznego pierścienia obronnego twierdzy Poznań, który został zdobyty przez młodych skautów pod dowództwem Wincentego Wierzejewskiego w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman” powstało w kwietniu 2007 roku jako kontynuacja Grupy Rekonstrukcyjnej

 

Więcej informacji o Stowrzyszeniu  |  Galeria

03.01.2019

"Transport kolejowy" - wystawa książek

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek pt: "Transport kolejowy"

Wystawa dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

03.12.2018

"Święta tuż, tuż..." - wystawa świąteczna

Wystawa dostępna w Czytelni (I piętro).

Galeria

07.11.2018

"Oblicza Azji" - wystawa fotografii

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii podróżniczych pt: "Oblicza Azji". Autorkami są Magdalena Kozłowska i Magdalena Felis.

Miejsce: Wypożyczalnia (parter)
Termin: 6.11. - 6.12.2018 r.

Galeria

06.11.2018

"Biotechnologia" - wystawa książek

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek pt: "Biotechnologia"

Wystawa dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

16.10.2018

100 lat Wyższego Szkolnictwa Technicznego w Poznaniu - wystawa

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii z okazji 100 lat
Wyższego Szkolnictwa Technicznego w Poznaniu.

Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni (parter)

Galeria

28.09.2018

"Edukacja, psychologia uczenia się, socjologia edukacji" - wystawa książek

W październiku zapraszamy do zapoznania się z wystawą tematyczną książek pt: "Edukacja, psychologia uczenia się, socjologia edukacji"

Wystawa dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

31.08.2018

"Kreatywność, twórczość, wyobraźnia, inspiracja" - wystawa książek

Zapraszamy na wystawę tematyczną książek pt: "Kreatywność, twórczość, wyobraźnia, inspiracja".
Wystawa dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

03.07.2018

"BHP. Organizacja pracy, warunków, środowisko" - wystawa książek

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą pt: "BHP. Organizacja pracy,
warunków, środowisko".

Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro) przy stanowisku INFO 5.

Galeria

05.06.2018

"Komunikacja w językach obcych" - wystawa książek

Zapraszamy na wystawę pt.: Komunikacja w językach obcych.
Wybrane książki pomagają w pracy, podczas wyjazdów za granicę lub praktyk studenckich.
Przedstawione propozycje dostępne są w trzech językach, a dotyczą dziedzin:

 • Architektura i Budownictwo
 • Informatyka i Elektronika
 • Transport, Mechanika i Logistyka
 • Ochrona środowiska
 • Biznes
 • Biuro
 • Czas wolny

 

Wystawa dostępna w wypożyczalni, przy stanowisku INFO 2.
Zachęcamy do zapoznania się ze zbiorami i wypożyczania prezentowanych książek.

Galeria

05.06.2018

"Ochrona i bezpieczeństwo danych" - wystawa tematyczna książek

Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawę tematyczną książek
pt: "Ochrona i bezpieczeństwo danych".
Wystaw dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

07.05.2018

"Co nieco o bibliotekach i ich roli" wystawa tematyczna książek

Zapraszamy na wystawę tematyczną książek pt: "Co nieco o bibliotekach i ich roli".
Wystaw dostępna w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

05.04.2018

"Malarstwo polskie i europejskie na przestrzeni wieków" wystawa tematyczna książek

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą tematyczną książek
pt: "Malarstwo polskie i europejskie na przestrzeni wieków".

Wystawa dostępna jest w Czytelni, przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

05.03.2018

"Odnawialne źródła energii" wystawa tematyczna książek

Zapraszamy na wystawę książek pt: "Odnawialne źródła energii".
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro).

Galeria

15.01.2018

"Batman - mroczny rycerz wczoraj i dziś" - wystawa

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt: "Batman - mroczny rycerz wczoraj i dziś".
Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni (parter) w dniach 15.01-28.02.2018.

Galeria

09.01.2018

Wystawa książek "Komunikacja międzyludzka"

Zapraszamy na wystawę tematyczną książek pt: "Komunikacja międzyludzka".
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro).

Galeria

08.11.2017

Wystawa "Leksykony i słowniki dziedzinowe" - zapraszamy

Zapraszamy na wystawę "Leksykony i słowniki dziedzinowe".

Wystawa dostępna jest w Czytelni, na I piętrze.

 

Galeria zdjęć

24.10.2017

Wystawa zabytkowych zbiorów specjalnych biblioteki z lat 1678-1950

Zapraszamy na II edycję wystawy zabytkowych książek pochodzących ze zbiorów specjalnych Biblioteki Politechniki Poznańskiej wydanych w okresie od XVII do XX wieku. Książki zostały odrestaurowane i zdigitalizowane w ramach projektu „Upowszechnienie międzynarodowego dorobku nauk technicznych globalnemu środowisku akademickiemu, społecznemu i biznesowemu poprzez wdrożenie e-dostępu do zbiorów specjalnych Biblioteki Politechniki Poznańskiej”. Realizacja projektu jest możliwa dzięki zapewnieniu finansowania w ramach umowy 514/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Celem wystawy jest promocja w ramach zadania 3. projektu, specjalnych zbiorów technicznych biblioteki z lat 1678-1950 cennych ze względu na wartość naukową, historyczną i intelektualną, obejmujących między innymi książki poddane renowacji w Pracowni Restauracji Książki Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wystawa będzie prezentowana w Czytelni Biblioteki Politechniki Poznańskiej w okresie od 1 października do 31 grudnia 2018 roku.

Galeria zdjęć

16.10.2017

Kuba jest Kuba - nie jest łatwo! - wystawa zdjęć

Zapraszamy na wystawę zdjęć z podróży na Kubę.
Autorkami zdjęć są Aleksandra Ciesielska i Barbara Przymusińska.

Wystawa jest otwarta w holu Wypożyczalni (na parterze).

Galeria zdjęć

03.10.2017

Marian Urbaniak, poznański rzemieślnik - wystawa

Zapraszamy na wystawę dokumentów związanych z pracą poznańskiego rzemieślnika pana Mariana Urbaniaka, właściciela Zakładu Kuśnierskiego "Futro Elegancja", otwartego tuż po II wojnie światowej przy ulicy Marszałka Focha 28 (obecnie Głogowska).

Wystawa prezentuje proces rozwoju firmy rzemieślniczej potwierdzony dokumentami, np. dyplomem mistrzowskim uzyskanym w 1948 r. od Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Świadectwo czeladnicze oraz dyplomy, listy gratulacyjne i pochwalne uzyskane na przestrzeni lat dają świadectwo wysiłku włożonego w rozwój firmy. Pokazują jak wytrwałą pracą uzyskuje się reputację i uznanie. Zdjęcia ukazują obraz rodziny rzemieślniczej, której życie rodzinne i zawodowe przenikały się.

Wystawa będzie czynna w Czytelni Biblioteki PP (I piętro) do 20.10.2017 r.

Galeria zdjęć

20.09.2017

Noc Naukowców 2017 w Bibliotece PP - 29.09.2017

Zapraszamy na Noc Naukowców 2017. W tym roku pod hasłem BIBLIOTEKA W GRZE.

Program

Sprawdź ile może twoje ciało – wyginaj je śmiało

Gra dla osób, które chcą sprawdzić swoją gibkość i elastyczność. Wstęp wolny.

wiek: b.o.

miejsce: Wypożyczalnia (parter), przestrzeń wystawowa

czas: 17:00-20:00

Tworzymy kreatywnie

Warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

wiek: b.o.

miejsce: Czytelnia (I piętro)

czas: 17:00-20:00

Zaprogramuj się na robotykę z go4robot

Zaprogramuj swojego robota z klocków LEGO. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

wiek: 6-8

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

czas: 17:00-18:00, 18:00-19:00, 19:00-20:00

KIDZ4BRICKS Legosfera

Warsztaty tworzenia konstrukcji z klocków Lego. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

wiek: 7-14

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

czas: 17:00-18:00, 18:15-19:15, 19:30-20:30

Strefa kreatywnych gier komputerowych online

Gry logiczne i zręcznościowe. Wstęp wolny.

wiek: 7+

miejsce: Informatorium (I piętro)

czas: 17:00-20:00

Strefa puzzle

Puzzle dla każdego, papierowe, elektroniczne... Wstęp wolny.

wiek: b.o.

miejsce: Wypożyczalnia (parter), Akwarium

czas: 17:00-20:00

Planszówki nie tylko dla dzieci

Strefa gier planszowych firmy Alexander - gry edukacyjne, klasyczne planszowe gry logiczne i wiele innych. Wstęp wolny.

wiek: b.o.

miejsce: Wypożyczalnia (parter), Akwarium

czas: 17.00-20.00

 

10.07.2017

Wystawa książek "Rzemiosło i przemysł"

Wybrane książki na temat rzemiosła i przemysłu można obejrzeć na wystawie, na regale w Czytelni, przy stoisku informacyjnym INFO 5.

Galeria

12.06.2017

Zapraszamy na wystawę książek zakupionych na prośbę pracowników PP

Zapraszamy do obejrzenia książek w języku angielskim, które zostały zakupione na prośbę pracowników PP.

Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro), w dniach 01.06 - 30.09 2017 r.

Galeria

07.06.2017

Wystawa "Impresje"

Biblioteka PP serdecznie zaprasza do obejrzenia prac poznańskich artystek pt. "Impresje".
Wystawę obejrzeć można w Wypożyczalni (parter)

Magdalena Felis

jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, obecnie pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Interesuje się archeologią krajobrazu, kulturą krajów Skandynawii, średniowiecznym obrządkiem pogrzebowym, ale także muzyką metalową. Od czasu do czasu - maluje. W swoich pracach przedstawia głównie krajobrazy, wyjątkowo tworzy również abstrakcje. Przedstawiane na wystawie prace artystki wykonane są pastelami olejnymi i farbami.

Agnieszka Łukaszyk

jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, archeologiem. Interesuje się okresem wczesnego średniowiecza, a zwłaszcza Słowiańszczyzną i Skandynawią. Od wielu lat zajmuje się odtwórstwem historycznym oraz archeologią eksperymentalną. Tematem wystawianych prac są krajobrazy - głównie drzewa pokazywane w ich zdeterminowanej porami roku zmienności. Autorka przedstawia je przy użyciu własnej techniki: tusz i piórko artystyczne na drewnie.

Galeria

05.06.2017

Wystawa książek pt. "Logistyka i zarządzanie"

Zapraszamy na wystawę książek na temat logistyki oraz zarządzania.

Wystawa dostępna jest w Czytelni, przy stoisku informacyjnym INFO 5.

Galeria

08.05.2017

Wystawa "Ekslibrisy stulecia"

Serdecznie zapraszamy na wystawę ekslibrisów z okazji 100-lecia
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni (parter).

Ekslibris

Nazwa pochodzi od łacińskiego zwrotu ex libris i dosłownie oznacza „z książek” Dawne ekslibrisy można jeszcze zobaczyć w starych drukach, gromadzonych w bibliotekach i muzeach.

Tradycyjnie pojmowany ekslibris kojarzony jest z niewielką odbitką graficzną zawierającą w polu kompozycji dedykację, na którą składa się zwrot ex libris lub jego zamiennik, np. ex bibliotheca, ex numismaticis, z książek, i który jest połączony z imieniem i nazwiskiem właściciela, czyli osoby zamawiającej ekslibris. W miejscu nazwiska konkretnej osoby może pojawić się nazwa instytucji, np. biblioteki, muzeum lub urzędu. Taką odbitkę przyklejano na wewnętrzną stronę przedniej okładki książki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru.

Współcześnie poza nazwą „ekslibris” funkcjonuje określenie „dedykowana miniatura graficzna” lub „księgoznak”. Informuje on o przynależności książki do konkretnej biblioteki, bądź księgozbiorów innych instytucji.

Galeria

31.03.2017

Zapraszamy na wystawę książek na temat lotnictwa "Lotnictwo, żegluga powietrzna, transport powietrzny"

Zapraszamy na wystawę książek na temat lotnictwa.

Wystawa ta odbywa się w Czytelni, przy stoisku informacyjnym INFO 5
w terminie 4.04 - 15.05.

galeria zdjęć

31.03.2017

Wystawa "Secesja i Art Deco. Książki - Przedmioty z epok - Moda"

Zapraszamy na wystawę "Secesja i Art Deco. Książki - Przedmioty z epok - Moda".

Wystawa jest dostępna w Czytelni (I piętro) w dniach 4.04.-31.05.2017

galeria zdjęć

Secesja

(fr. sécession z łac. seccesio "odejście") – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

źródło: Wikipedia

Art Deco

styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli „dekorowaniem”); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku „zdobienia”. Fasada stadionu Highbury w Londynie Art déco był reakcją na secesję (Art nouveau), wyrazem sprzeciwu wobec – typowego dla sztuki secesyjnej – braku dyscypliny przestrzennej. Już w secesji pojawił się nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych – wzornictwo przemysłowe, ale dopiero w okresie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego projektowania, z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka. Było to działanie świadome, próba stworzenia stylu w sztuce na wzór dawnych stylów, ale wybiegającego w przyszłość i z optymizmem szukającego wyrazu dla nowoczesności świata produkcji taśmowej i rodzących się mass mediów. Sprzeczność polegała na tym, że twórcy art déco przykładali też wielką wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego (np. meble ze złoconego brązu, hebanu, inkrustowane kością słoniową) – nie mogły być więc one tanie, ani dostępne dla szerokiej klienteli.

źródło: Wikipedia

15.02.2017

Wystawa pt.: "Odkrywanie sztuki"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac uczniów Akademii Plastycznej. Przedstawia ona rysunki wykonane węglem i tuszem oraz prace malarskie - akwarele, pastele suche i olejne oraz obrazy namalowane akrylami na płótnie.

Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni (parter) w dniach 15.02-15.03.2017

Galeria

01.02.2017

Wystawa pt.: "Architektura budownictwa, krajobrazu i style wnętrz"

Serdecznie zapraszamy na wystawę książek o tematyce architektury i budownictwa. Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro).

Galeria

31.01.2017

Wystawa pt.: "Poznań. Nasze miasto"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek na temat Poznania i jego historii. Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro).

Galeria

14.12.2016

"Święta tuż, tuż..." - wystawa świąteczna

Serdecznie zapraszamy na świąteczną wystawę pt.:"Święta tuż, tuż...". Kartki, ozdoby choinkowe, dekoracje, informacje...

Wystawa dostępna w Czytelni (I piętro)

Galeria zdjęć

01.12.2016

Wystawa książek "Ekologia - ochrona środowiska"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek na temat ochrony środowiska.
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro).

Galeria zdjęć

28.11.2016

Wystawa fotografii pt.: "Lito sfera"

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Janusza Witkowskiego - "Lito sfera".

Wszystkie prace zgromadzone na wystawie wykonane są ręcznie, w technice litowej. Jest to odmiana klasycznej fotografii bromosrebrowej. Od tradycyjnej metody różni się zastosowaniem innego rodzaju wywoływacza tzw. „litowego”, odpowiedniego papieru fotograficznego i sposobu jego obróbki w ciemni. Jest to technika dająca spore możliwości manipulacji kontrastem, ziarnem i odcieniem obrazu.


Janusz Witkowski

Absolwent Politechniki Poznańskiej. Pasjonat fotografii. Od kilku lat wykonuje zdjęcia głównie w tak zwanych technikach alternatywnych, takich jak: albumina, cyjanotypia, kolodion, vandyke brown, pigment czy prezentowana tutaj technika litowa.

Wystawę obejrzeć można w holu Wypożyczalni (parter) w dniach: 28.11 - 30.12.2016.

Galeria zdjęć

08.11.2016

Wystawa fotograficzna "Moja Politechnika"

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Moja Politechnika” autorstwa Wojciecha Jasieckiego, pracownika Działu Informacji i Promocji.
Wojciech Jasiecki fotografuje Politechnikę Poznańską od kilku lat, widać go na wszystkich ważniejszych wydarzeniach uczelnianych, kiedy dokumentuje na bieżąco życie Uczelni.
Wystawa stanowi autorskie spojrzenie na Uczelnię jako miejsce pracy, nauki, spędzania wolnego czasu. Ludzie, miejsca, wrażenia – tak wygląda Politechnika w oczach jej fotografa Wojciecha Jasieckiego.

Wystawę obejrzeć można w Bibliotece Politechniki Poznańskiej w holu Wypożyczalni (parter)
w dniach: 07.11 - 21.11.2016.

Galeria zdjęć

27.10.2016

Wystawa pokonkursowa „Śladami organiczników”

Serdecznie zapraszamy na wystawę zwycięskich zdjęć w konkursie pt.: „Śladami organiczników”.

Konkurs fotograficzny jest częścią projektu „Kultura przedsiębiorczości dla mieszkańców Wielkopolski” realizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnikę Poznańską przy wsparciu Santander Universidades w ramach Banku Zachodniego WBK S.A. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zadaniem uczestników było połączanie dziedzictwa historycznego pracy organicznej ze współczesnym obliczem działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu Wielkopolski.

Pierwsze trzy miejsca przyznano:

 • Dominik Kłos – fotografia pt. „Transport”;
 • Paulina Popek – fotografia pt. „Zakłady Cegielskiego”;
 • Dominik Antczak – fotografia pt. „Każda praca ma znaczenie”.

 

Wystawę obejrzeć można w holu Wypożyczalni (parter) w dniach: 25.10 - 05.11.2016.

Galeria zdjęć

05.10.2016

Wystawa książek pt.: "Świat fotografii"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek z dziedziny fotografii.
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro)
Galeria zdjęć

26.09.2016

Noc Naukowców w Bibliotece PP

Program

Akademia policyjna w bibliotece: laboratorium detektywistyczne

Poznaj metody ujawniania śladów daktyloskopijnych. Pobieranie śladów linii papilarnych i innych wg wskazań ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego.

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

czas: 17.00-19.30

Akademia policyjna w bibliotece: tworzenie portretu pamięciowego

Pokaz tworzenia portretu pamięciowego przy pomocy programu komputerowego.

miejsce: Czytelnia, Pokój pracy zespołowej nr 1 (I piętro)

czas: 17.00-17.45, 18.00-18.45, 19.00-19.45 (tylko 18+) (obowiązuje rezerwacja)

Akademia policyjna w bibliotece: prezentacja wyposażenia radiowozu i armatki wodnej

Prezentacja wyposażenia radiowozu policyjnego oraz działania armatki wodnej.

miejsce: Plac przy drodze wjazdowej do Biblioteki

czas: 17.00-19.30

Akademia policyjna w bibliotece: prezentacja umundurowania i wyposażenia policjanta

Prezentacja różnych rodzajów umundurowania, wyposażenie: pałki, kajdanki, tarcze, kaski ochronne, radiostacja.

miejsce: Wypożyczalnia, hol (parter)

czas: 17.00-19.30

Warsztaty czytelnicze

Eksperymentalne warsztaty wokół książek „Najlepsze eksperymenty” oraz „Mały inżynier” (wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej). Samodzielnie wykonywanie prostych doświadczeń to świetna zabawa. Wykorzystując znakomite pomysły zawarte w tych książkach, dziecko poczuje się jak prawdziwy inżynier i przekona, że nauki techniczne mogą być ciekawe i łatwe.

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

czas: 17.00-18.00, 18.15-19.15 (obowiązuje rezerwacja)

SpaceBoys Interactive

Virtual Quest, rzeczywistość wirtualna. Kosmiczna odyseja, świat podwodnych zwierząt oraz podróż do prehistorii. Technologie Mapingu efekty holograficzne.

miejsce: Wypożyczalnia, Akwarium (parter)

czas: 17.00-20.00

Legosfera (BRICKS4KIDZ)

Warsztaty tworzenia konstrukcji z klocków Lego.

miejsce: Czytelnia - Informatorium pok. 102 (I piętro)

czas: 17.00-18.00, 18.15-19.15, 19.30-20.30 (obowiązuje rezerwacja)

Biblioteka nocą: warsztaty plastyczne

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią tworzyć, malować, rysować na warsztaty kreatywne do Biblioteki!

miejsce: Czytelnia (I piętro)

czas: 17.00-20.30
 

05.07.2016

Wystawa „Nasze podróże po świecie”

Serdecznie zapraszamy na wystawę pamiątek z wyjazdów bibliotekarzy.
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro)
Galeria zdjęć

05.07.2016

Wystawa książek pt.: "Architektura krajobrazu"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek z dziedziny architektury.
Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro)
Galeria zdjęć

18.05.2016

Zapraszamy na wystawę anglojęzycznych książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS

4. edycja wystawy dostępna jest w dniach 16 maja do 15 czerwca 2016 r.
w Czytelni, I piętro.

Galeria zdjęć

06.05.2016

Tydzień Bibliotek 2016. Zapraszamy od 9.05

Co roku w dniach 9 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Biblioteka inspiruje", i podkreśla rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz ma na celu zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

Tydzień Bibliotek

9 - 15 maja 2016

 

Plan Tygodnia Bibliotek 2016 w BPP

9 maja
godz. 12:00

Techniki motywowania dwóch pokoleń bibliotekarzy oraz ich znaczenie dla nowoczesnego zarządzania biblioteką akademicką

Prezentacja mgr Emilii Lepkowskiej i mgr Anny Szymczak

Miejsce: sala seminaryjna 116, I piętro Biblioteka Politechniki Poznańskiej

9 maja

Szafa na wymianę

Impreza wewnętrzna dla bibliotekarzy

9 - 15 maja

Dzbanki, czajniki, mleczniki - porcelanowe

Wystawa z kolekcji prywatnej mgr Aleksandry Ciesielskiej

Miejsce: Czytenia, I piętro

9 – 15 maja

Bookcrossing

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

Miejsce: regał w holu przed wejściem do Biblioteki (parter) oraz regał w holu Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej

Galeria zdjęć

07.04.2016

Wystawa książek z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek o tematyce sakralnej z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Wystawa dostępna jest w Czytelni, na I piętrze.

Galeria

29.02.2016

Wystawa prac Michała "Ryha" Jankowskiego "Moi idole"

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac poznańskiego artysty Michała "Ryha" Jankowskiego pt. "Moi idole".
Wystawa odbędzie się w dniach 29.02 - 29.03.2016 w holu Wypożyczalni.

Galeria

17.02.2016

Wystawa angielskojęzycznych książek technicznych

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji wybranych książek technicznych wydanych w języku angielskim.
Wystawa dostępna jest w Czytelni, na I piętrze.

Galeria zdjęć

04.12.2015

Najciekawsze książki BPP na temat biomateriałów do obejrzenia na wystawie "Inżynieria materiałowa. Biomateriały"

Zachęceni zainteresowaniem, jakie wzbudziła wystawa na temat kosmosu, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wystawę książek "Inżynieria materiałowa. Biomateriały".

Zapraszamy do Czytelni, na I piętrze.

galeria zdjęć

01.12.2015

Wystawa medali i odznaczeń Politechniki Poznańskiej dostępna jest w Czytelni

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wystawę medali i odznaczeń wydawanych od 1919 r. przez Politechnikę Poznańską, wydziały oraz organizacje istniejące na PP i otrzymanych przez Politechnikę i pracowników "Historia Politechniki Poznańskiej odciśnięta w metalu".

Wystawa odbywa się bezterminowo w Czytelni BPP, na I piętrze.

galeria zdjęć

16.11.2015

Wystawa fotografii analogowej członkiń Sekcji Fotograficznej Koła Naukowego EDUART

Zapraszamy na wystawę fotografii analogowej członkiń Sekcji Fotograficznej Koła Naukowego EDUART:

 • Alicji Petroczko,
 • Martyny Rosmanowskiej,
 • Dominiki Witczak.

Jak mówią autorki:
"Wystawa jest efektem wspólnej pasji do fotografii. Cofnięciem się w przeszłość i odejściem od cyforwych mediów. Zakopane w ciemni przez cały dzień nie odczuwamy czasu i zmęczenia. A powstaje magia. Jak to się dzieje, że przepuszczając słabe światło na papier, po moczeniu w jakiś dziwnych chemikaliach powstaje obraz? Teraz już trochę więcej wiemy i umiemy, dla nas to nie są już "dziwne chemikalia", ale magia zostaje. Nawet współczesne fotografie wykonane analogowo przynoszą nostalgię dawnych lat. Dlatego zapraszamy Was serdecznie, byście także poczuli magię oglądając efekt naszej pracy."

Wystawa odbywa się w holu Wypożyczalni do 16. grudnia.

Galeria zdjęć

23.10.2015

Wystawa fotogramów „Člověk a technika” – fotografické obrazy z Vily Tugendhat autorstwa Libora Teplého

We wtorek 6 października br. o godz. 12.00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej ul. Piotrowo 2 odbył się wernisaż wystawy fotogramów „Člověk a technika” – fotografické obrazy z Vily Tugendhat autorstwa Libora Teplého. W spotkaniu uczestniczył Ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karfik, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu Renata Mataczyńska oraz liczna delegacja gości z Brna. Od 22 października część wystawy można oglądać w Bibliotece PP.

Plakat wystawy Clovek a technikaWystawa Libora Teplého „Člověk a technika” w sałości składa się z 18 fotografii z Willi Tugendhatów, która stała się symbolem architektury modernistycznej.

Willa Tugendhatów przyciągnęła Libora Teplego już dwadzieścia lat temu. Od tego czasu często ją odwiedza, a jako fotograf, w samotności i skupieniu, spędził w niej setki godzin. Wykonał zdjęcia do trzech książek na temat Willi Tugendhatów, z których dwie zostały przygotowane i opublikowane pod jego redakcją. W ostatnim czasie Libor Teplý skupia się na filozoficznych i duchowych aspektach istnienia Willi Tugendhatów, w odniesieniu do uwag niemieckiego filozofa i teologa Romano Guardiniego, dotyczących relacji człowieka i techniki. Architekt Willi Tugendhatów Ludwig Mies van der Rohe zrealizował na przykładzie willi koncepcje Guardiniego (opublikowane w pracy Die Technik und der Mensch. Briefe vom Comer See) i udowodnił, że możliwa jest harmonia w związku człowieka z technologią. W tym sensie Willa Tugendhatów niezmiennie od lat, a współcześnie w szczególności, jest wciąż na czasie.

Na podstawie idei zawartych w dziele Romano Guardiniego, urzeczywistnionych w Willi Tugendhatów, powstał zbiór fotografii Libora Teplego, który nie przedstawia jedynie obrazów tej znanej budowli. Jego tematem jest harmonia i piękno w relacji między człowiekiem a technologią.

Wystawa dostępna jest w Wypożyczalni (parter) od 22.10.2015 r.

Galeria zdjęć

22.09.2015

Noc Naukowców w Bibliotece PP - 25.09.2015

Program

Akademia policyjna w bibliotece: laboratorium detektywistyczne

Poznaj metody ujawniania śladów daktyloskopijnych. Pobieranie śladów linii papilarnych i innych wg wskazań ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego.

miejsce: Akwarium - Wypożyczalnia (parter, pok. 006, wejście z korytarza)

czas: 17.00-18.00, 18.30-19.30 (obowiązuje rezerwacja)

Akademia policyjna w bibliotece: tworzenie portretu pamięciowego

Pokaz tworzenia portretu pamięciowego.

miejsce: Czytelnia, Pokój pracy zespołowej nr 1 (I piętro)

czas: 17.00-17.30, 18.00-18.30, 19.00-19.30 (obowiązuje rezerwacja)

Akademia policyjna w bibliotece: prezentacja wyposażenia radiowozu i armatki wodnej

Prezentacja wyposażenia radiowozu policyjnego oraz działania armatki wodnej.

miejsce: Radiowóz: plac przy drodze wjazdowej do Biblioteki, armatka: droga przy Wrzutce

czas: 17.00-19.30

Akademia policyjna w bibliotece: prezentacja umundurowania i wyposażenia policjanta

Prezentacja różnych rodzajów umundurowania, wyposażenie: pałki, kajdanki, tarcze, kaski ochronne, radiostacja.

miejsce: Wypożyczalnia, hol (parter)

czas: 17.00-19.30

Akademia policyjna w bibliotece: pies policyjny

Pokaz umiejętności psa policyjnego.

miejsce: Plac przy drodze wjazdowej do Biblioteki

czas: 17.00-19.30

Legosfera (BRICKS4KIDZ)

Warsztaty tworzenia konstrukcji z klocków Lego.

miejsce: Czytelnia - Informatorium pok. 102, I piętro

czas: 17.00-18.00, 18.15-19.15, 19.30-20.30 (obowiązuje rezerwacja)

Biblioteka nocą: warsztaty plastyczne

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią tworzyć, malować, rysować na warsztaty kreatywne do Biblioteki!

miejsce: Czytelnia, I piętro

czas: 17.00-19.00, 19.00-20.30
 

Rezerwacja miejsc

Relacja filmowa

01.07.2015

Wystawa najlepszych prac w konkursie fotograficznym "Świetlne impresje"

Zapraszamy na wystawę najlepszych prac, biorących udział w studenckim konkursie fotograficznym "Świetlne impresje".

Wystawa odbywa się w holu Wypożyczalni, na parterze do 31.08.2015.

01.06.2015

Wystawa plakatów "Znane postaci Ukrainy"

W dniach 1. - 30.06. w Bibliotece PP można obejrzeć wystawę plakatów „Znane postaci Ukrainy”.

Klub ilustratorów Pictoric jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu Ukraińska Wiosna. To organizacja skupiająca młodych i utalentowanych ukraińskich ilustratorów i dizajnerów. Kuratorem projektów Pictoric jest Lena Staranchuk. Artyści Pictoric pracują w dziedzinie plakatu, ilustracji i dizajnu. Prezentując portrety znanych postaci Ukrainy, stworzyli doskonałą wystawę współczesnych plakatów będącą "wyciągiem" z historii, literatury, filozofii, osiągnięć społecznych Ukraińców. Plakaty są wyśmienite pod względem artystycznym. Wystawa pt. "Znane postaci Ukrainy" to nie tylko gratka dla pasjonatów sztuki plakatu, ale również ciekawa i atrakcyjna oferta edukacyjna, której w Poznaniu podczas festiwalu kultury ukraińskiej nie mogło zabraknąć. Lesia Ukrainka, Hryhoriy Skovoroda, Marсo Vovchok i wielu innych zapraszają na pełne wrażeń i refleksji spotkanie "face to face". Wystawa odbędzie się dzięki aktywnej współpracy Stowarzyszenia S-K "Polska-Ukraina" i Politechniki Poznańskiej.

Wystawa jest dostępna w holu Wypożyczalni. Zapraszamy.

Galeria zdjęć

06.05.2015

Tydzień Bibliotek 2015. Zapraszamy od 8.05.

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Wybieram bibliotekę " i podkreśla rolę bibliotek jako pierwszego wyboru w dostępie do wiarygodnych informacji, nauki i kultury.

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

Tydzień Bibliotek

8 - 15 maja 2015

 

Plan Tygodnia Bibliotek 2015 w BPP

13 maja
godz. 12:30

Jak i dlaczego używać nowych mediów do promocji dorobku naukowego

Wykład dra Emanuela Kulczyckiego

miejsce: Biblioteka PP, Informatorium (I pietro - w Czytelni) (Uwaga. Zmiana sali)

Prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa przez Formularz zgłoszenia udziału w wydarzeniu.

plan biblioteki   |   więcej informacji
 

26 maja
godz. 13:00 (uwaga. Zmiana terminu)

Florencja

Prezentacja Karoliny Popławskiej z wyjazdu w ramach programu ERASMUS

miejsce: sala seminaryjna Biblioteki, pok. 116, I piętro
 

8 - 15 maja

Bibliotekarz w podróży

Wystawa zdjęć autorstwa bibliotekarzy PP

miejsce: monitory biblioteczne
 

8 - 15 maja

Wystawa lalek porcelanowych

miejsce: Czytelnia, I piętro
galeria zdjęć
 

8 – 18 maja

Bookcrossing

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

miejsce: regały: w holu przed wejściem do Biblioteki (parter) i przy wejściu głównym do CWK
 

Tydzień bibliotek w Wielkopolsce

15.04.2015

Kosmos w literaturze - wystawa książek na temat kosmosu

Zapraszamy na wystawę "Kosmos w literaturze".
Wystawa ma na celu prezentację pozycji książkowych dostępnych w Bibliotece PP o tematyce kosmosu w szerokim ujęciu.

Wystawa jest dostępna od 16. do 30.04.2015 r. w Czytelni (I piętro).

Aktualizacja: wystawa została przedłużona do 16.05.

Galeria zdjęć

18.02.2015

Zapraszamy na wystawę fotografii pt.: rEwolucja

Zapraszamy na wystawę fotografii pt.: rEwolucja.

Równo rok temu wszystkie obiektywy kamer i aparatów zwrócone były na dymy na ukraińskim Majdanie. Dwie studentki edukacji artystycznej na Politechnice Poznańskiej – Maria Król i Agnieszka Cecylia – proponują jednak na wystawie „rEwolucja” spojrzenie diametralnie odmienne, oparte na indywidualnym uczestnictwie w tych wydarzeniach. „rEwolucja” to autentyczne emocje, cierpienie, radość i nadzieja, a także ukazanie pozbawionej medialnych filtrów rzeczywistości kijowskich ulic i olbrzymiego pragnienia wolności. Ekspozycja otwiera nowe perspektywy znanych wydarzeń, pobudzając do refleksji i zachęcając do samodzielnej analizy i oceny sytuacji politycznej oraz szukania swojego stosunku emocjonalnego do wydarzeń na Ukrainie.

Wystawa odbywa się: w Wypożyczalni (parter)
w terminie: 09.02 - 16.03.2015 r.

Galeria zdjęć

20.11.2014

Zapraszamy na pokonkursową wystawę prac studentów Wydziału Architektury PP "Zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego w Pleszewie"

Zapraszamy Państwa na pokonkursową wystawę projektów studentów Wydziału Architektury PP "Zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego w Pleszewie".

Wystawa będzie dostępna w dniach 20.11. do 20.12.2014 w holu Wypożyczalni Biblioteki PP.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 20.11. o godz. 12:00.

Wystawa zorganizowana jest pod patronatem Pana Dziekana Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Jerzego Suchanka, Profesora PP, dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej Pani mgr Małgorzaty Furgał i W-ce Burmistrza Pleszewa pana Andrzeja Jędruszka.

W konkursie wyróżniono trzy prace:

 • I miejsce - Magda Szubarczyk, Marta Vowie
 • II miejsce - Jakub Donaj
 • III miejsce - Paulina Mańkowska

Galeria zdjęć

15.10.2014

Wystawa malarstwa i rzeźby "geremek i saradziszwili. dwie kultury - dwa pokolenia"

Serdecznie zapraszamy na wystawę
malarstwa Leszka Michała Geremka i
rzeźby Georgija Saradziszwili

"geremek & saradziszwili.
dwie kultury - dwa pokolenia"

Wernisaż wystawy

odbędzie się w holu Wypożyczalni Biblioteki Politechniki Poznańskiej (parter),
w piątek 17 października, o godz. 18.30.

Wernisaż uświetni koncert kontrabasisty Łukasza Jędrzyckiego.

Wystawa będzie dostępna

do 17 grudnia 2014.

Aktualizacja: Z powodów niezależnych od Biblioteki PP wystawa zakończyła się 14.11.2014 r.

 

opiekun artystyczny: Jacek Paluch, bjtp.uk@gmail.com

 

Leszek Michał Geremek, ur. w Poznaniu 3.12.1976 r.

Leszek Geremek jest absolwentem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Dyplom w zakresie Malarstwa uzyskał w pracowni prof. Tomasza Psui.
Prace Leszka można znaleźć w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Argentynie.
W czasie studiów, jako rysownik artefaktów, brał udział w pracach poznańskich archeologów prowadzonych w Polsce i na Ukrainie. Prowadzi wykłady performatywne z technik rysunkowych. Pisze wiersze, meta-opowiadania, komponuje i gra na gitarze klasycznej. Geremek w swojej twórczości nawiązuje do awangard przełomu XIX i XX w., kiedy malarstwo wchodziło w nową anegdotę, odchodząc od środków wyrazu epoki neoklasycyzmu. Uważa, że żyjąc w czasach (jak sam to określa) "post-post azbestu" artyści tworzą na gruzach sztuki i ich zadaniem jest kreowanie nowych form, znaczeń, powiązań.
Forma, światło, kolor to pierwsze pojęcia, jakie przychodzą nam na myśl w kontakcie z obrazem. Jednak dla Leszka Geremka pierwsza jest Matematyka. Układa płaszczyzny w skomplikowanej siatce linii, rzeźbi formę grubym pędzlem. Krystalizuje wizję, wykorzystując cały repertuar gestów i symboli, tworząc specyficzną aurę. Wszystko ze świadomością, że świat idei, czasem utopijnych, należy do świata sztuk pięknych i jest im właśnie przypisany.
Jak mawiał Picasso "w sztuce dwa plus dwa nigdy nie daje cztery".

 

Georgij Saradziszwili /GEORGE SARAJISHVILI/, ur. w Tbilisi w 1949 r., gruziński gruziński rzeźbiarz i architekt.

Saradziszwili studiował na Tbiliskiej Akademii Sztuk Pięknych - w latach 1966-1969 rzeźbę, następnie, w latach 1969-1973, architekturę. Po ukończeniu studiów projektował obiekty użyteczności publicznej w Tbilisi. Tworzył koncepcje architektoniczne, zyskując uznanie środowiska. Autor odlewanych w brązie figur o znacznych rozmiarach.
W latach 1996 - 2012 współpracował z Autorską Pracownią Architektoniczną Klemensa Mikuły w Poznaniu. W roku 2006 nagrodzony został dyplomem za najlepszy projekt domu jednorodzinnego w Tbilisi.
Od roku 2012 zajmuje się ponownie rzeźbą i malarstwem. Obecna wystawa jest jego polskim debiutem.

Galeria zdjęć

17.09.2014

Noc Naukowców w Bibliotece PP - 26.09.2014

Zapraszamy na Noc Naukowców 2014!

W tym roku odbędzie się w piątek, 26.09.2014.
Jak co roku Biblioteka PP przygotowała wiele atrakcji.

Przypominamy, że na niektóre wydarzenia wymagana jest rezerwacja miejsc.

Nazwa

Wiek

Opis

Sala

Godzina

Rezerwacja

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

7-10

Warsztaty dla małych detektywów przy współpracy z Wydawnictwem Zakamarki

Wypożyczalnia (parter)

17:00-17:45
18:00-18:45
19:00-19:45

zarezerwuj

Legosfera (bricks4kidz)

7-14

Warsztaty tworzenia konstrukcji z klocków Lego

Informatorium, (I piętro)

17:00-18:00
18:15-19:15
19:30-20:30

zarezerwuj

Malowanie twarzy

b.o.

Malowanie twarzy, warsztaty

Katalog (Akwarium - parter), wejście z korytarza

17:00-19:00

NIE

Po śladach do celu
stwórz własną mapę skarbów albo zaszyfrowaną wiadomość

b.o.

Warsztaty plastyczne - zastosowanie różnych technik plastycznych

Czytelnia (I piętro)

17:00-20:30

NIE

Granie mamy we krwi
strefa gier planszowych (cube)

6+

Gry planszowe dla dużych i małych

Katalog (Akwarium - parter), wejście z korytarza

17:00-20:30

NIE

Detektywistyczne zagadki
Interaktywny stół i totem

b.o.

Multimedialne powierzchnie dotykowe.Interaktywny stół umożliwia pracę i zabawę kilku osób

Hol Wypożyczalni (parter)

17:00-20:30

NIE

Więcej informacji

Galeria zdjęć

30.07.2014

Wznowienie wystawy "Biblioteki jakie znamy"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy zdjęć autorstwa bibliotekarzy PP. Wystawa obejmuje zdjęcia bibliotek polskich i zagranicznych, odwiedzonych przez bibliotekarzy PP.

miejsce: Wypożyczalnia Biblioteki (parter)

27.06.2014

Zapraszamy na wystawę „Białe kruki Biblioteki”

Na wystawie prezentujemy zbiór wybranych spośród najstarszych będących w posiadaniu Biblioteki książek, prawdziwe białe kruki. Znajdziemy tutaj pochodzącą z 1695 roku księgę „Beschreibung Aller Kirchen-Gebäude der Stadt Dantzig”, „Gründlicher Unterricht von Hütte-Werken” z 1738 roku czy wydane w Warszawie w 1793 roku „Budowanie Wieyskie” - jak czytamy na karcie tytułowej - „Dziedzicom Dobr Y Possessorom toż wszystkim iakążkolwiek zwierzchność po wsiach y miasteczkach maiącym do Uwagi y Praktyki podane”. Na uwagę zasługują także pięknie oprawione „Le Rhin monumental et pittoresque […]” i „Anvers, Liége, Namur et Le Hainaut : monuments d'architecture et de sculpture […]” z połowy XIX wieku.
A to jeszcze nie wszystko, zapraszamy.

Wystawa odbywa się: w Czytelni (I piętro)
w terminie: 25 czerwca do 25 września 2014 r.

galeria zdjęć

11.06.2014

Wystawa zdjęć programu wymiany międzynarodowej „Global talents and global citizen”

Zapraszamy na wystawę zdjęć "Global talents & global citizen" zorganizowaną w Bibliotece przez AIESEC.

Wystawa odbywa się: w holu Wypożyczalni (parter Biblioteki)
w terminie: 12 czerwca do 14 lipca 2014 r.

galeria zdjęć

22.05.2014

Wznowienie wystawy anglojęzycznych książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS

W związku z dużym zainteresowaniem została wznowiona wystawa anglojęzycznych książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS.

Wystawa dostępna jest w Czytelni (I piętro) do odwołania.

Przypominamy, że można zaproponować zakup potrzebnych pozycji.

więcej informacji

30.04.2014

Tydzień Bibliotek 2014 pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia" i podkreśla pozycję biblioteki jako miejsca wymiany pokoleniowej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek nawiązuje do obchodzonego w tym roku pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego jubileuszu „650 lat w służbie książki”.

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

Tydzień Bibliotek

8 - 15 maja 2014

 

Plan Tygodnia Bibliotek 2014 w BPP

23 kwietnia
- 15 maja

"Biblioteczna MEMografia”

Konkurs na obrazkowego mema na temat Biblioteki PP

więcej informacji
 

8 – 15 maja

Bookcrossing

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

miejsce: regały

 • w holu przed wejściem do biblioteki, parter
 • w holu głównym Centrum Wykładowo-Konferencyjnego PP, parter

 

7 maja
godz. 13:00

"Biblioteka jest firmą. Warto zmienić myślenie…”

Prezentacja Karoliny Popławskiej i Emilii Lepkowskiej

miejsce: sala seminaryjna Biblioteki, pok. 116, I piętro
 

8  maja

"Biblioteki jakie znamy"

Wystawa zdjęć autorstwa bibliotekarzy PP

miejsce: Wypożyczalnia Biblioteki (parter)
 

8 – 15 maja

"Hobby i zainteresowania bibliotekarzy"

Wystawy w gablotach

miejsce: Czytelnia, I piętro
 

14  maja
godz. 13:00

"Kopenhaga w trzech odsłonach: biblioteki, uczelnia, miasto"

Prezentacja dr Beaty Korzystki z wyjazdu w ramach programu Erasmus

miejsce: sala seminaryjna Biblioteki, pok. 116, I piętro
 

26.03.2014

Zapraszamy na wystawę anglojęzycznych książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS

Zapraszamy na wystawę anglojęzycznych książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS.

2. już edycja wystawy odbędzie się w dniach 1 do 30 kwietnia 2014 r.
w Czytelni, I piętro.

Galeria zdjęć

26.03.2014

Zapraszamy na wystawę "Prypeć. Martwe miasto w cieniu awarii czernobylskiej"

Zapraszamy na wystawę fotografii "Prypeć. Martwe miasto w cieniu awarii czernobylskiej".

Wystawa odbędzie się w dniach 26.03 - 26.04.2014 r.
w holu Wypożyczalni (parter).

Strona autorów | Galeria zdjęć

27.02.2014

Wystawa "Międzychód Zdrój - pierwsze w Wielkopolsce uzdrowisko"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac studentów Wydziału Architektury PP "Międzychód Zdrój - pierwsze w Wielkopolsce uzdrowisko. Kreatywność w planowaniu przestrzennym".

Wystawa jest dostępna: w holu Wypożyczalni (parter),

w dniach: 27 02 - 21.03.2014 r.

Galeria zdjęć

10.01.2014

Wystawa prac Michała "Ryha" Jankowskiego "Depesze moje"

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac poznańskiego artysty Michała "Ryha" Jankowskiego pt. "Depesze moje".
Wystawa odbędzie się w dniach 25.01 - 20.02.2014 w holu Wypożyczalni.

Profil FB artysty  |  Galeria