Strona główna » O bibliotece » SBP - koło BPP » Aktualności koła SBP
Aktualności koła SBP

Nowy Zarząd Koła SBP na kadencję 2021-2024

W dniu 28 października 2021 roku w Sali seminaryjnej BPP odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SBP przy BPP. Dotychczasowa przewodnicząca, kol. Aleksandra Kupczak, przestawiła sprawozdanie z działalności Koła w kadencji 2017-2021.

Przeprowadzono wybory nowego zarządu Koła. Jednogłośnie wybrano następujących kandydatów:

 1. mgr Łukasza Jeszke na przewodniczącego
 2. mgr Monikę Wagner na sekretarza
 3. mgr Paulinę Kwaśnik na skarbnika

Odbyły się także wybory delegatów na Oddziałowy Zjazd SBP. Wybrano - również jednogłośnie - następujących kandydatów:

 • mgr Małgorzatę Furgał
 • mgr Łukasza Jeszke
 • mgr Monikę Wagner
 • mgr Paulinę Kwaśnik

Zofia Kaczmarczyk (1939- 2020)

Zofia Kaczmarczyk sbp bpp

21 listopada 2020 roku odeszła nasza koleżanka i współpracownik Zofia Kaczmarczyk.

Wieloletni pracownik Oddziału Informacji Naukowej. Od 1966-2001r. pracownik i dydaktyk Biblioteki Politechniki Poznańskiej. Podczas swojej 35 letniej pracy zawodowej organizowała wiele spotkań i imprez kulturalnych, przekazywała swoją wiedzę innym. Współpracowała społecznie ze szkołami średnimi zachęcając uczniów do korzystania z zasobów biblioteki technicznej.

W trakcie swojej wieloletniej pracy na Politechnice Poznańskiej była między innymi członkiem zarządu NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Zawsze oddana swojej pracy. Skromna, życzliwa ludziom.

Na zawsze pozostanie w pamięci bibliotekarzy.

XVI Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

XVI Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy – św. Wawrzyńca w tym roku odbyło się 21 września 2019 r. w najstarszym mieście w Polsce - Kaliszu.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w Katedrze św. Mikołaja Biskupa uświetniona udziałem chóru Cante Deo. Katedra to wielokrotnie przebudowywany, gotycki kościół wzniesiony z fundacji Bolesława Pobożnego w latach 1253–1257. Obecnie składa się z trzech naw, wieży oraz neogotyckiej kaplicy. Barokowy ołtarz główny powstał w 1662 r. Północna kaplica oraz częściowo prezbiterium dekorowane są malowidłami Włodzimierza Tetmajera. Jest on również autorem witraży w nawie głównej. W świątyni chrzest św. przyjęli Adam Asnyk, Mieczysław Smorawiński, zaś Maria Konopnicka wzięła ślub. W 1992 r. Jan Paweł II podniósł kościół do rangi katedry diecezji kaliskiej.

Po mszy zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Przeszliśmy szlak sławnych kaliszan, w tym A. Asnyka, M. Konopnickiej, W. Bogusławskiego, St. Szolc-Rogozińskiego, M. Dąbrowskiej. Obejrzeliśmy także sanktuarium św. Józefa, Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa, a także Teatr Narodowy im. W. Bogusławskiego i przepiękną starówkę z Ratuszem. Tu też w Sali Recepcyjnej odbyło się spotkanie okolicznościowe z władzami miasta, wzbogacone przepięknym programem słowno-muzycznym w wykonaniu Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

Zakończenie uroczystości stanowiło jednocześnie zapowiedź kolejnego spotkania - przewodnicząca Wielkopolskiego Okręgu SBP mgr M. Furgał zapowiedziała, że XVII święto bibliotekarzy w 2020 roku odbędzie się w Poznaniu.

Wyjazd seminaryjno-integracyjny do Będlewa

W dniu 31.05.2019 odbył się kolejny wyjazd integracyjny bibliotekarzy PP do Będlewa do neogotyckiego pałacu z 1866 roku.

Wewnątrz pałacu znajduje się bogaty, autentyczny wystrój o formach angielskiego neogotyku. Od 1945 roku w pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a od 1975 roku siedzibę ma ośrodek konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN. Po lewej stronie pałacu, w oficynie i nowych budynkach wzniesionych po 1975 roku znajduje się część hotelowa. Przy bramie wjazdowej stoi budynek straży. Od 1973 główna część kompleksu figuruje w rejestrze zabytków. Zespół pałacowy otoczony jest krajobrazowym parkiem z XIX wieku. Projektantem był berliński ogrodnik Roter.

Piękne otoczenie i niepowtarzalny klimat pałacu sprawiają, iż jest on idealnym miejscem do organizacji szkoleń, spotkań integracyjnych oraz imprez plenerowych. Nasze koło SBP wyszukało więc ciekawe miejsce oraz zadbało o bogaty i atrakcyjny program wyjazdu. Zwiedzanie pałacu i parku z pięknie kwitnącymi rododendronami oraz wspólne posiedzenie, smaczny posiłek oraz rozmowy przy ognisku znakomicie sprzyjały wspólnej integracji i pogłębianiu relacji koleżeńskich.


Tydzień Bibliotek 2019

Plan Tygodnia Bibliotek 2019 w BPP

8 – 15 maja

Pan Tadeusz

Wystawa zawiera ciekawe zbiory, nie tylko książkowe, które związane są z eposem Adama Mickiewicza.

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

8 – 15 maja

„Bookcrossing"

Akcja polega na wymianie książek – przeczytane książki zostawia się w wyznaczonych miejscach publicznych, by mogli z nich skorzystać kolejni czytelnicy.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

miejsce: regały w holu przed wejściem do Biblioteki (parter)
i przy wejściu głównym do CWK

 

10 maja
godz. 12.30

„Masońskie realia i legendy”

Wykład Marka Rezlera - doktora nauka humanistycznych - o tematyce historycznej, ilustrowany oryginalnymi akcesoriami oraz przykładami literackimi.

miejsce: sala 116 (I piętro)

 

O autorach wystąpień:

Dr Marek Rezler

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . W 1983 obronił doktorat z nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Polski historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny. Współpracował m.in. z "Głosem Wielkopolskim", "Kroniką Wielkopolski" i "Naszą Wielkopolską". Publikuje też artykuły w prasie o zasięgu ogólnopolskim oraz teksty na stronach oświatowych w internecie (w portalu Eduseek-Interklasa). Prowadzi na ten temat prelekcje i wykłady publiczne. Autor i współautor wielu publikacji poświęconych m.in. dziejom Wielkopolski i Poznania.

Galeria zdjęć

Joanna Pomianowicz (1969-2019)

Joanna Pomianowicz sbp bpp

19 stycznia 2019 roku po długiej i ciężkiej chorobie odeszła nasza koleżanka i nasz długoletni współpracownik Joasia Pomianowicz.

Joanna Pomianowicz – była absolwentką UAM na kierunku Językoznawstwo i Informacja Naukowa. W 2002 roku ukończyła Studia Podyplomowe na AE z Logistyki. Od 14 lat związana była z Biblioteką Politechniki Poznańskiej. Kustosz w Oddziale Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych BPP, z doskonałą znajomością pakietu Microsoft Office, programów Clipper, Summer i innych. Tworzyła strony WWW. Aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyła w konferencjach i seminariach z dziedziny informacji naukowej i bibliotekarstwa. Administrowała serwisy sieciowe WWW Biblioteki Politechniki Poznańskiej w tym sekcją dotyczącą Koła SBP.

Joanna Pomianowicz przyczyniała się do promocji Biblioteki nie tylko w lokalnym środowisku, ale także w regionie. Jej zdolności projektowe były wielokrotnie wykorzystywane w promowaniu działań Oddziału SBP w Poznaniu. Asia Pomianowicz brała czynny udział w corocznych obchodach Tygodnia Bibliotek poprzez organizowanie różnych konkursów (np. na memy biblioteczne) i realizację własnych pomysłów, jak Forum AMA (Ask Me Anything w TB 2014). Była osobą ambitną, kreatywną i kompetentną. W pracy była niezwykle samodzielna i obowiązkowa, ale też świetnie odnajdująca się w działaniach zespołowych.

Joanna Pomianowicz była autorką projektu i twórcą strony WWW Okręgu Wielkopolskiego SBP. Za jej wysiłek i czas który poświęciła na ten cel została uhonorowana medalem W DOWÓD UZNANIA na który w pełni sobie zasłużyła.

Asiu będzie nam ciebie brakowało.

Wyjazd seminaryjno-szkoleniowy bibliotekarzy PP

W dniach 21-22. 09. 2018 r. odbył się kolejny wyjazd seminaryjno-szkoleniowy bibliotekarzy Politechniki Poznańskiej. Tym razem wyjechaliśmy do Biblioteki Instytutu Nadnoteckiego UAM w Pile.

Księgozbiór Biblioteki dostosowany jest do dziedzin wiedzy będących przedmiotem studiów w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. W zbiorach znajduje się około 5 tys. woluminów oraz wybrane czasopisma specjalistyczne. Księgozbiór składa się z dwóch kolekcji:

 • czytelni – przeznaczony do korzystania wyłącznie na miejscu,
 • wypożyczalni – w tzw. wolnym dostępie.

Czytelnia liczy 70 miejsc. Elektronicznie zabezpieczone zbiory są w całości udostępniane na zasadzie swobodnego dostępu do półek. Biblioteka dysponuje 10 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, które umożliwiają wgląd w elektroniczny katalog Biblioteki. W ramach dostępu do sieci AMU-NET studenci maja dostęp do baz danych, książek oraz polskich i zagranicznych czasopism elektronicznych udostępnianych przez Bibliotekę Uniwersytecką. W Bibliotece znajdują się też 4 pokoje do pracy indywidualnej oraz 2 dodatkowe sale do pracy zespołowej. Co ciekawe – Bibliotece patronuje kot Adam – ogromny czarny kocur będący lokalną atrakcją dla użytkowników.

Po prelekcji w Bibliotece i zwiedzeniu Piły wyruszyliśmy do Kołobrzegu. Tu trwała dalsza wymiana doświadczeń zawodowych i ożywione dyskusje.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania, żałując, że trwało to tak krótko…

Wykład prof. Janusza Morbitzera

W dniu 08.05.2018 odbył się w Bibliotece PP wykład prof. Janusza Morbitzera (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej) "Media Cyfrowe narzędzia intelektualnego rozwoju czy degradacji?"

Profesor Morbitzer w sposób niezwykle barwny i ciekawy ukazał nam zagadnienia współczesnej edukacji medialnej - podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannych zmian które, obserwujemy ,badamy,opisujemy. Szeroko omówił także tematykę edukacji informatycznej i medialnej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacyjnych zastosowań Internetu i innych tzw. nowych mediów. Nie ominął wniosków wynikających z badań społecznych, cywilizacyjnych, kulturowych i edukacyjnych oraz konsekwencji rozwoju mediów i poszukiwania optymalnych metod ich stosowania w procesie kształcenia i samokształcenia.

Ważnym elementem naukowych dociekań prof. Janusza Morbitzera są zagrożenia ze strony mediów elektronicznych oraz technologii informacyjnej, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Dwie godziny wykładu minęły jak jedna chwila, a miarą zainteresowania tematem był fakt że, słuchacze nie chcieli wypuścić prelegenta z sali padło tak dużo pytań…

Tydzień Bibliotek

Plan Tygodnia Bibliotek 2018 w BPP

8 maja
godz. 13:00

Wykład „Media cyfrowe – narzędzie intelektualnego rozwoju czy degradacji ?”

Wykład prof. dra hab. inż. Janusza Morbitzera

miejsce: Sala 123 (I piętro)

14 maja
godz. 13.00

„Biblioteka jako nowoczesne Centrum Informacji, Komunikacji i Mediów"

Prezentacja mgr Moniki Krawiec z wyjazdu w ramach programu ERASMUS+ do Biblioteki Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus/ Chociebuż (Niemcy)

miejsce:sala 123 (I piętro)
 

17 maja
godz. 13.30

„Po co to wszystko”

Poezja Leszka Długosza w interpretacji Włodzimierza Galickiego

miejsce: sala 116 (I piętro)
 

7 - 15 maja

Wystawa zdjęć "BIBLIOTEKARZ INNY NIŻ MYŚLISZ"

miejsce: Wypożyczalnia (parter)
 

8 - 15 maja

Bookcrossing

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

miejsce: regały w holu przed wejściem do Biblioteki (parter) i przy wejściu głównym do CWK
 

 

O autorach wystąpień:

Prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer

Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (kierunek: informatyka, studia ukończone z wyróżnieniem). Doktoryzował się i habilitował z zakresu nauk humanistycznych (pedagogika, specjalność: pedagogika medialna). Od 1 października 2014 roku jest zatrudniony w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką edukacji informatycznej i medialnej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacyjnych zastosowań mikrokomputerów, Internetu i innych tzw. nowych mediów.

 

Włodzimierz Galicki

Od 40 lat bez mała popularyzator poezji, pracuje nad słowem, przygotowuje młodzież do konkursów recytatorskich, twórca scenariuszy poetyckich, grup teatralnych, wieczorów literackich. Świetny interpretator poezji. Pomysłodawca, szef artystyczny i przez 6 lat współorganizator comiesięcznych spotkań z "Poezją w kamienicy" odbywających się w klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi. Twórca projektu „Poezja w drodze” w ramach którego, próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami właśnie poprzez poezję pokazać prawdziwe oblicze polskiej mowy. Jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę. Jego ostatni pomysł to Przedsionek Literacki w Bibliotece Politechniki Łódzkiej, gdzie pracuje.

Galeria zdjęć

Stanisław Badoń – przewodniczący ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w latach 1969-1972

W najnowszym numerze Poradnika Bibliotekarza (Miesięcznik Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, nr 2/2018) z serii Sylwetki przewodniczących SBP ukazał się ciekawy artykuł Bogdana Klukowskiego: Stanisław Badoń – przewodniczący ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w latach 1969-1972.

Postać Stanisława Badonia jest dla Biblioteki Politechniki Poznańskiej szczególnie bliska: w latach 1974-1992 był dyrektorem Biblioteki Głównej PP, który m.in. przyczynił się do powiększenia powierzchni biblioteki i skomputeryzowania zbiorów.

Zachęcamy zatem do lektury.

Artykuł

Koncert z okazji 100-lecia SBP

koncert sbp bpp

W dniu 1 grudnia 2017 r w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbył się Koncert z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizatorami imprezy była Biblioteka Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Biblioteka Politechniki Poznańskiej a dla członków Stowarzyszenia, przyjaciół i sympatyków bibliotekarstwa zagrała Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.

Galeria

Społeczna zbiórka książek dla pacjentów ze szpitali dziecięcych w całym regionie

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz biblioteki regionu Wielkopolski przeprowadziły w dniu 23 października 2017 społeczną zbiórkę nowych i nieuszkodzonych książek dla małych i trochę większych pacjentów ze szpitali dziecięcych w całym regionie. Książki zbierano na stoisku przed Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej, na dziedzińcu Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w Bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej oraz w bibliotekach publicznych oddziałów SBP w Koninie, Lesznie i Pile. Zbiórka przyniosła doskonałe efekty, zebrano i zakupiono (z dobrowolnej składki bibliotekarzy) ok 2 000 książek, które przekazano pacjentom szpitali i oddziałów dziecięcych. Książki zebrane przez Koło SBP przy Bibliotece PP zostały przekazane dzieciom w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera na ul. Szpitalnej i Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu na ul. Krysiewicza.

Akcja ta, w której udział wzięło wielu bibliotekarzy Poznania i województwa wielkopolskiego, zebrała wiele pochlebnych opinii w prasie i lokalnej telewizji. Najcenniejsze jednak są dla nas podziękowania i laurki małych pacjentów szpitali, które obejrzeć można na stronie Okręgu Wielkopolskiego SBP.

Wyjazd seminaryjno-szkoleniowy pt. „Tradycja i nowoczesność w polskich i niemieckich bibliotekach naukowych"

W dniach 21-23.09 2017 odbył się kolejny wyjazd seminaryjno-szkoleniowy bibliotekarzy BPP pt. „Tradycja i nowoczesność w polskich i niemieckich bibliotekach naukowych". Tym razem wyjechaliśmy do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz do Biblioteki Uniwersyteckiej w Greifswaldzie. Wiedzę fachową wzbogaciliśmy w centralnej bibliotece regionu Pomorza Zachodniego stanowiącej duży warsztat pracy naukowej i dydaktycznej szczecińskiego środowiska naukowego. Książnica Pomorska jest też miejscem ważnym dla rozwoju i promocji kultury. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne - wystawy, wykłady, promocje książek, spotkania literackie. Rozmowy fachowe toczyliśmy również w bardzo nowoczesnej bibliotece uniwersyteckiej w Greifswaldzie; przestrzennej i przytulnej będącej częścią systemu GBV Online-Fernleihe, dzięki któremu sprowadza się książki z całych Niemiec. Porównywaliśmy usługi biblioteczne, zasoby źródeł elektronicznych, wyposażenie biblioteki i nowe technologie podnoszące jakość wszelkich usług. Nie zabrakło nam wzbogacenia wiedzy o historii książki : zwiedziliśmy Alte Universitätsbibliothek, gdzie podziwialiśmy stare druki i zbiory regionalne oraz sposoby ich zabezpieczenia i ochrony.

Pełni ciekawych wrażeń wróciliśmy do Poznania z cichą nadzieją, że to nie ostatni taki wyjazd….

Tydzień Bibliotek

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!" i podkreśla rolę bibliotek jako pierwszego wyboru w dostępie do wiarygodnych informacji, nauki i kultury.

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

8 - 15 maja 2017

 

Plan Tygodnia Bibliotek 2017 w BPP

8 maja
godz. 10:00

Wystawa "Ekslibrisy stulecia"

Wystawa z okazji 100 lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

miejsce: Wypożyczalnia (parter)

12 maja
godz. 13.30

„Otwarty dostęp - perspektywa CESAER. Potencjalne źródła wsparcia otwartego dostępu”

prezentacja mgr Renaty Tomaszczak i mgr Łukasza Jeszke oraz dr inż. Jacka Willeckiego

miejsce: sala seminaryjna Biblioteki, pok. 116, I piętro
 

8 – 15 maja

Bookcrossing

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.

miejsce: regały: w holu przed wejściem do Biblioteki (parter) i przy wejściu głównym do CWK
 

Tydzień bibliotek w Wielkopolsce

Galeria zdjęć

Tydzień Bibliotek 2016

    plakat

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Biblioteka inspiruje" i podkreśla rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz ma na celu
zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

Plan Tygodnia Bibliotek 2016 w BPP
9 maja
godz. 12:00
Techniki motywowania dwóch pokoleń bibliotekarzy oraz ich znaczenie dla nowoczesnego zarządzania biblioteką akademicką
Prezentacja mgr Emilii Lepkowskiej i mgr Anny Szymczak
miejsce: sala seminaryjna 116, I piętro Biblioteka Politechniki Poznańskiej
9 maja Szafa na wymianę
Impreza wewnętrzna dla bibliotekarzy
9 - 15 maja Dzbanki, czajniki mleczniki - porcelanowe
Wystawa z kolekcji prywatnej mgr Aleksandry Ciesielskiej
miejsce: Czytelnia, I piętro
9 – 15 maja Bookcrossing
Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach, po to, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.
Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.
miejsce: regał w holu przed wejściem do Biblioteki (parter) oraz regał w holu Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej

Elżbieta Jasiewicz (1933-2016)

Elżbieta Jasiewicz sbp bpp

25 lutego 2016 roku zmarła dr Elżbieta Jasiewicz. Od 1970-1999r. pracownik i dydaktyk Biblioteki Politechniki Poznańskiej. Kierownik Oddziału Informacji Naukowej. Podczas swojej pracy zawodowej organizowała szereg seminariów wyjazdowych, spotkań i imprez kulturalnych, przekazywała swoją wiedzę innym. Współpracowała społecznie ze szkołami średnimi prowadząc prelekcje na tematy jak korzystać z zasobów bibliotecznych. W trakcie swojej wieloletniej pracy na Politechnice Poznańskiej pełniła wiele funkcji, była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przez 2 kadencje jako przewodnicząca Koła SBP przy Bibliotece Politechniki Poznańskiej. W latach 1981-86 pełniła funkcję sekretarza Zarządu Okręgu Wielkopolskiego SBP. Zawsze oddana swojej pracy.

W 1994 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej

Na zawsze pozostanie w pamięci bibliotekarzy PP

Spotkanie noworoczne - 03.02.2016

spotkanie noworoczne sbp

Wyjazd seminaryjno-szkoleniowy do Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina

W dniach od 10-12.09.2015r. jak co roku odbył się wyjazd seminaryjno-szkoleniowy tym razem do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Rozmowy branżowe prowadzone w Bibliotece ZUT dotyczyły zagadnień z obszarów: usług bibliotecznych, źródeł elektronicznych i baz danych, szkoleń dla studentów, struktury zatrudnienia i kwalifikacji pracowników, wyposażenia bibliotek, działalności pozabibliotecznej oraz planów wdrożenia coraz nowszych technologii ułatwiających obsługę czytelników i podnoszących jakość świadczonych usług.
Na przykładzie biblioteki, którą odwiedziliśmy w Gorzowie Wlkp., możemy się przekonać, że współczesne biblioteki publiczne mają znacznie szersze i zróżnicowane zadania niż tylko wypożyczanie książek czy nawet multimediów. Realizują je z korzyścią dla lokalnej społeczności i z jej aktywnym udziałem.

Wróciliśmy do swojej biblioteki pod dużym wrażeniem, naładowani energią do pracy na cały rok, aż do następnego wyjazdu…

Medal w dowód uznania dla Joanny Pomianowicz i Honorowa Odznaka SBP dla Emilii Lepkowskiej

Dnia 27 czerwca 2015 roku podczas Forum SBP w Stacji Doświadczalnej Marcelin w Poznaniu nasze koleżanki, Joanna Pomianowicz została odznaczona Medalem W DOWÓD UZNANIA za zaangażowanie na rzecz poznańskiego środowiska bibliotekarskiego i Emilia Lepkowska Honorową Odznaką SBP.
Medale nadaje Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Gratulujemy!

Galeria

Forum oddziału SBP w Poznaniu

27 czerwca 2015 (sobota), godz. 10.00-16.00
Stacja Doświadczalna Marcelin, Poznań, ul. Zgorzelecka 4

Program:

 • Wykład pana dr hab. Artura Jazdona, Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
 • „Polonista w bibliotece - wyzwania, oczekiwania, możliwości rozwoju zawodowego” - wykład pani Alicji Przybyszewskiej, kierownika Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego Biblioteki Raczyńskich
 • Wręczenie medali dla bibliotekarzy
 • Poczęstunek
 • Zwiedzanie Stacji Doświadczalnej Marcelin – prowadzący prof. dr hab. Andrzej Komosa
 • Wymiana doświadczeń zawodowych bibliotekarzy

Tydzień Bibliotek 2015

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Wybieram bibliotekę " i podkreśla rolę bibliotek jako pierwszego wyboru w dostępie do wiarygodnych informacji, nauki i kultury.

Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.

Plan Tygodnia Bibliotek 2015 w BPP
13 maja
godz. 12:30
Jak i dlaczego używać nowych mediów do promocji dorobku naukowego
Wykład dra Emanuela Kulczyckiego
miejsce: sala 123, Centrum Wykładowo-Konferencyjne
Więcej informacji
14 maja
godz. 13:00
Florencja
Prezentacja Karoliny Popławskiej z wyjazdu w ramach programu ERASMUS
miejsce: sala seminaryjna Biblioteki, pok. 116, I piętro  
8 - 15 maja Bibliotekarz w podróży
Wystawa zdjęć autorstwa bibliotekarzy PP
miejsce: monitory biblioteczne
8 - 15 maja

Wystawa lalek porcelanowych
miejsce: Czytelnia, I piętro

8 – 18 maja Bookcrossing
Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.
Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek.
miejsce: regał w holu przed wejściem do Biblioteki, parter

Spotkanie Noworoczne

Tradycyjnie jak co roku, 28 stycznia 2015 odbędzie się spotkanie noworoczne w gronie członków Koła SBP i emerytowanych pracowników BPP.

Wyjazd seminaryjno-integracyjny do Zielonej Góry i Drezna

W dniach od 5-7 czerwca 2014 członkowie koła SBP oraz pracownicy i emeryci Biblioteki PP wyjechali na coroczne spotkanie seminaryjno-integracyjne do Zielonej Góry i Drezna. Pierwszego dnia zwiedzano Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego, która jest największą biblioteką naukową w Lubuskiem. Biblioteka ta gromadzi literaturę ze specjalności objętych działalnością uczelni, kompletuje księgozbiór z zakresu sztuki, nauk humanistycznych, społecznych, pedagogicznych, technicznych, ścisłych i ekonomicznych. Zbiory mają charakter uniwersalny preferujący dyscypliny reprezentowane przez uczelnię. Następnego dnia zwiedzano Bibliotekę Techniczną w Dreźnie - największą bibliotekę naukową Dolnej Saksonii. Biblioteka ta powstała 22 stycznia 1996 r. w wyniku połączenia Saksońskiej Biblioteki Krajowej, istniejącej od 1556 r., z Biblioteką Główną Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, powstałą w 1828 r. (SLUB). Formalnego połączenia dokonano w 1996 r., ale do 2002 r. trwała budowa nowego gmachu, który byłby w stanie pomieścić przynajmniej część zbiorów dwóch tak zacnych i zasobnych bibliotek. Zbiór połączonych bibliotek stanowi obecnie ponad 8,5 miliona jednostek inwentarzowych. Największą atrakcją SLUB są niezmierzone przestrzenie i 540 000 zbiorów w wolnym dostępie. Bez przeszkód można poruszać się po trzech piętrach biblioteki i korzystać ze wszystkich zbiorów prezentowanych na regałach. Po części oficjalnej czas zacząć zwiedzanie. Drezno to historyczne, wyjątkowo interesujące i przepiękne miasto. Wiekopomne zabytki architektury, muzea, opera, kościoły i teatry spowodowały, że jeden dzień spędzony w nim to zaledwie namiastka tego czym można się tu zachwycić. W drodze powrotnej do Poznania zwiedzono Kisielin Stary, małą miejscowość słynącą z małej winnicy - „Julia„. Właściciele winnicy przedstawili po krótce historię jej powstawania i księgozbiór, który zgromadzili aby uprawiać winorośle i zgodnie z tradycyjnymi recepturami przygotowywać z ich owoców różne smaczne trunki, które można było degustować.

Galeria

Tydzień Bibliotek 2014 pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”

Co roku w dniach 8 - 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
W tym roku odbywa się on pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia" i podkreśla pozycję biblioteki jako miejsca wymiany pokoleniowej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek nawiązuje do obchodzonego w tym roku pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego jubileuszu „650 lat w służbie książki” .
Zapraszamy na organizowane z tej okazji imprezy.


Program Tygodnia Bibliotek | Galeria zdjęć

Spotkanie noworoczne

W dniu 19 lutego 2014 odbyło się spotkanie noworoczne pracowników i członków koła SBP.

Wizyta w Bibliotece Raczyńskich

Członkowie koła SBP oraz pracownicy Biblioteki PP w dniu 25 listopada 2013 zwiedzili Bibliotekę Raczyńskich. Celem tej wizyty było zapoznanie się z nowymi sposobami świadczenia usług bibliotecznych w nowo otwartej placówce.

Galeria

Seminarium integracyjne - Malbork, Gdańsk

W dniach od 12-13 września 2013 roku grupa 37 bibliotekarzy z Biblioteki Politechniki Poznańskiej oraz Bibliotek Jednostek Organizacyjnych naszej Uczelni wyjechała na seminarium integracyjne do Malborka i Gdańska.
Pierwszym celem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku oraz biblioteki Muzeum Zamkowego. Drugi to wyjazd do Gdyni i zwiedzanie nowej, pięknej i przestronnej Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej.

Galeria

plakatTydzień Bibliotek 2013

Zapraszamy na Tydzień Bibliotek 2013 w Bibliotece PP.

W tym roku odbywa się pod hasłem "BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH".

Plan Tygodnia Bibliotek w BPP

6 – 31 maja

Zbiórka książek

Wspólna akcja bibliotek poznańskich.

Biblioteka PP zwraca się z prośbą o przekazanie książek, które mogłyby zasilić księgozbiór biblioteki polonijnej przy Polskim Centrum Edukacji w Wielkiej Brytanii, na obszarze Lincolnshire.

Zbiórka książek rozpocznie się 6 maja i potrwa do 31 maja 2013 r.

Książki prosimy dostarczać do Wypożyczalni Biblioteki PP.


Potrzebna jest beletrystyka i książki popularnonaukowe.

Zebrany księgozbiór zostanie wykorzystany na potrzeby czytelnicze sobotniej szkoły dla dzieci, kursów językowych dla dorosłych i in.

Z góry serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Kontakt: mgr Małgorzata Turek - kierownik Wypożyczalni

e-mail: Malgorzata.Turek [at] put.poznan.pl

tel 61-665-3523, -3518

8 – 15 maja

BOOKCROSSING

Bookcrossing - wymiana książek między czytelnikami, polegająca na zostawianiu przeczytanych książek w publicznych miejscach do tego celu wyznaczonych, by inna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej.

Zapraszamy do pozostawiania i zabierania książek z regałów w holu: przy szatni i przed wejściem do biblioteki (budynek BTiCW, parter)

od 8 maja   

Biblioteczne AMA (Ask Me Anything)

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Bibliotece i nie boicie się zapytać

Jesteście ciekawi co w Bibliotece piszczy i szura między regałami? Zadawajcie pytania. Odpowiemy na wszystkie. No, może nie zawsze poważnie ;)

Do dzieła!

8 – 15 maja

Wystawy na terenie Biblioteki "Hobby i zainteresowania bibliotekarzy "

 • gabloty: Czytelnia, I piętro
  • Motyw ptaka w sztuce użytkowej

   (zbiory - Aleksandra Ciesielska)
  • Koty - moja pasja

   (zbiory - Emilia Lepkowska)
 • wystawa zdjęć: Wypożyczalnia, parter

  • Natalia Cofta "Barwy jesieni"
  • Piotr Raczkowski "Przyroda w obiektywie Piotra"

13 maja,

godz. 13.00

Zapraszamy na prezentację "Komunikacja w bibliotece akademickiej i jej rola jako narzędzia promocji zasobów i usług w środowisku naukowym" Emili Lepkowskiej, Iwony Pujanek i Łukasza Jeszke.

Prezentacja odbędzie się w sali seminaryjnej Biblioteki (sala 116, I piętro)

Spotkanie noworoczne

Jak co roku, zgodnie z tradycją odbyło się spotkanie noworoczne członków Koła SBP przy Bibliotece Politechniki Poznańskiej. Uczestniczyli w nim zarówno pracownicy BPP będący członkami Koła, jak i emerytowani bibliotekarze.

Nagroda im. A. Wojtkowskiego dla mgr Urszuli Błaszczak

Mamy wielką przyjemność poinformować, że w dniu 15 listopada 2012 roku nasza Koleżanka - mgr URSZULA BŁASZCZAK, starszy kustosz dyplomowany, otrzymała najważniejsze wyróżnienie dla bibliotekarzy, Nagrodę im. Andrzeja Wojtkowskiego. Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego, ufundowana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, przyznawana jest corocznie zasłużonym wielkopolskim bibliotekarzom za całokształt dokonań w pracy zawodowej oraz dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa.

Pani Urszula Błaszczak od lat kieruje Oddziałem Informacji Naukowej. Prowadzi działalność dydaktyczną. Stworzyła między innymi autorski program dla studentów I roku „Techniki korzystania z wydawnictw informacyjnych”. Od 1985 r. do 2008 roku pełniła funkcję przewodniczącej Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Głównej Politechniki Poznańskiej, m. in. organizując wyjazdy seminaryjno-integracyjne dla bibliotekarzy PP (razem 23 wyjazdy) i spotkania bibliotekarzy Uczelni. Współtworzyła programy Tygodnia Bibliotek oraz opracowywała strony SBP Koło BGPP na www Biblioteki Głównej PP.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Galeria zdjęć

Wybory do zarządu Koła SBP

6 listopada 2012 odbyły się wybory do Zarządu Koła SBP przy Bibliotece Politechniki Poznańskiej. Na kolejną kadencję Koła (2012-2016) wybrano następujący skład:


Przewodnicząca: mgr Aleksandra Kupczak

Sekretarz: dr inż. Beata Korzystka

Skarbnik: mgr Karolina Popławska

Wyjazd szkoleniowo-integracyjny Bibliotekarzy BPP do Kudowy Zdroju i Pragi

W dniach 13-15 września 2012 r. grupa bibliotekarzy Biblioteki PP wzięła udział w kolejnym cyklicznym wyjeździe seminaryjno­integracyjnym. W ramach wyjazdu zwiedzono Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (DCINE) oraz nową Narodową Bibliotekę Techniczną w Pradze (National Technical Library). Celem wyjazdu była nie tylko integracja środowiska bibliotekarskiego ale przede wszystkim zapoznanie się z działalnością, funkcjonowaniem tych instytucji, ich organizacją pracy, usługami i ofertą skierowaną do czytelnika oraz nowymi rozwiązaniami technologiczno-informatycznymi. Inspiracją do zorganizowania tego typu wyjazdu była również chęć poznania nowego środowiska bibliotekarskiego, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy bibliotekarzami, nie tylko na gruncie krajowym, ale i międzynarodowym.

Wyjazdy seminaryjno-integracyjne pracowników są bardzo owocne z wielu punktów widzenia: zarówno kulturalnego, społecznego, jak i zawodowego. Pozwalają na miłe, choć intensywne spędzenie czasu, które z pewnością zaowocowało na gruncie koleżeńskim i towarzyskim, a w przyszłości z pewnością przyniesie wymierne korzyści w obszarze zawodowym. Potwierdzeniem powyższego są inne wyjazdy seminaryjno-integracyjne bibliotekarzy, które już miały miejsce.

Na wspomnienia z wyjazdu zapraszam do galerii zdjęć.

Beata Korzystka

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek w PP

Zakończyliśmy obchody Tygodnia Bibliotek w Politechnice Poznańskiej, a z nim wiele atrakcji przygotowanych dla bibliotekarzy i przez bibliotekarzy.  Braliśmy udział w wystawach, warsztatach, prezentacjach i wykładach  okolicznościowych, które  odbywały się w wielu bibliotekach.

Po raz pierwszy nasza biblioteka włączyła się w społeczną zbiórkę książek dla bibliotek szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Akcja cieszyła się dużym  zainteresowaniem i mamy nadzieję, że to dopiero początek  wspólnych działań  poznańskich bibliotek.

Dziękuję wszystkim  bibliotekarzom i pracownikom biblioteki  zaangażowanym w prace związane z organizacją Tygodnia Bibliotek oraz Pani Dyrektor za pomoc i wsparcie.

W wolnych chwilach  zapraszam do obejrzenia galerii.

Aleksandra Kupczak 

Tydzień bibliotek - plakat polskiplakat tygodnia bibliotek 2012Tydzień bibliotek 2012

w Politechnice Poznańskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w Tygodniu bibliotek

w dniach od 8 - 15 maja 2012

pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze"

 

 

Plan Tygodnia bibliotek w Bibliotece PP

08 – 15 maja

BOOKCROSSING

- regał w holu przed wejściem do biblioteki

08 – 15 maja

Wystawa zdjęć Piotra Raczkowskiego i Natalii Cofty (pracowników Oddziału Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych)

- na telebimach w holu Centrum Wykładowego i w Bibliotece PP

08 - 15 maja

WYSTAWA RYSUNKU I GRAFIKI studenta Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i

Dziennikarstwa B. Choryana - hol wypożyczalni.

- hol wypożyczalni

08 – 15 maja WYSTAWY W GABLOTACH na terenie biblioteki "Hobby i zainteresowania bibliotekarzy ".
08 maja SZAFA DO WYMIANY (impreza wewnętrzna bibliotekarzy Biblioteki PP).
09 maja (środa)

godz. 9:00

Prezentacja dr inż. Beaty Korzystki „Otwarte zasoby wiedzy kluczem do przejrzystości w nauce”.

- sala seminaryjna Biblioteki (I p. s. nr 116)

10 maja (czwartek)

godz. 11:00-13:00
WARSZTATY FLORYSTYCZNE.
11 maja (piątek)

godz. 12:00-13:00

Prezentacja mgr Karoliny Popławskiej z wyjazdu "Biblioteka Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu”.

- sala seminaryjna Biblioteki (I p. s. nr 116)

Plakat

Program Tygodnia bibliotek w bibliotekach Poznania i okolic

Galeria zdjęć

Zbiórka książek dla bibliotek szkolnych

Szanowni Państwo,

We wtorek 8 maja rusza IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2012 pod hasłem Biblioteka ciągle w grze! – akcja społeczna organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotek Polskich. Zasadniczym celem tego programu jest promocja czytelnictwa i popularyzacja bibliotek.

Wspólną akcją bibliotek Oddziału Poznańskiego SBP pod hasłem każda książka na wagę złota jest społeczna zbiórka książek dla bibliotek szkolnych (podstawowych i gimnazjalnych), skierowana do społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Poznańskiej i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Wspomagają akcję również Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego i Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W poniedziałek 7 maja, w godz. 10.00-16.00, będzie miała miejsce akcja promocyjna.

Przed Gmachem Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego uruchomione zostanie stoisko, przy którym dyżurujący bibliotekarze (w koszulkach z logo SBP) będą informować o szczegółach działań oraz odbierać przekazywane książki.

Książki będzie można również przynosić do biblioteki do końca maja. Zebrane książki zostaną przekazane najbardziej potrzebującym bibliotekom szkolnym.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy Politechnice Poznańskiej

Bibliotekarze PP z wizytą w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego

W dniu 13 grudnia 2011 r. grupa bibliotekarzy Politechniki Poznańskiej zwiedziła Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nowa biblioteka zaciekawiła przede wszystkim rozwiązaniami organizacyjnymi i funkcjonalnymi w jakże przestronnych i bardzo nowoczesnych wnętrzach.

galeria zdjęć

Zebranie Zarządu Oddziału SBP w Poznaniu 12 grudnia 2011 r.

12 grudnia 2011 r. w sali Biblioteki Politechniki Poznańskiej odbyło się zebranie Zarządu Oddziału SBP w Poznaniu, w którym uczestniczyli również przewodniczący kół Oddziału SBP.

Zebranie prowadziła przewodnicząca mgr Halina Ganińska. Przedstawiła propozycje działań na kolejny rok pracy Zarządu Głównego.

Omawiane tematy:

 1. Stan bazy członków oddziału poznańskiego SBP
 2. Opinie na temat warsztatów z 24 listopada 2011
 3. Składki kół za rok 2011 i przekazanie należności do okręgu wielkopolskiego. Stan konta oddziału poznańskiego
 4. Plany na rok 2012:- rok 95-lecia SBP
 5. Logo, siedziba, adresy kontaktowe i kontakty e-mailowe
 6. Portal SBP i ankieta oceniająca Strategię SBP do wypełnienia
 7. Komunikaty, sprawy różne

Hasło Tygodnia Bibliotek 2012 : BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE

Spotkanie robocze organizatorów konferencji 1-2 września 2011 r. oraz VII forum SBP 2-3 września 2011 r.

Dnia 6. maja 2011 r w Bibliotece Politechniki Poznańskiej (BPP) odbyło się spotkanie robocze z udziałem przewodniczącej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (ZG SBP), pani Elżbiety Stefańczyk i dyrektora biura ZG SBP - pani Anny Grzecznowskiej w sprawie konferencji "Biblioteka XXI wieku, nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje. Trzy lata po Kielcach - najnowsze realizacje" i VII forum SBP "Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w narodowym programie czytelnictwa". Organizatorami imprez są: ZG SBP i BPP. Omówiono najistotniejsze sprawy organizacyjne:

 • program konferencji,
 • skład komitetu organizacyjnego,
 • miejsce mających się odbyć obrad,
 • akomodacja i wyżywienie.

galeria zdjęć

Tydzień bibliotek 2011 w Politechnice Poznańskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach szóstej już edycji Tygodnia Bibliotek, przypadającej w dniach 8-15 maja 2011 r.

Tegoroczne hasło akcji brzmi "BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM - WCHODZĘ".

więcej informacji | galeria zdjęć

Wyjazdowe seminarium integracyjne 2010

Z okazji jubileuszu 90-lecia Biblioteki Politechniki Poznańskiej w dniach 23-25 września 2010 r. bibliotekarze PP wzięli udział w wyjazdowym seminarium integracyjnym, które odbyło się w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku w Kołobrzegu. Seminarium rozpoczęła Dyrektor BPP mgr Halina Ganińska sprawozdaniem z działalności systemu biblioteczno-informacyjnego Politechniki Poznańskiej. Następnie przedstawiła przesłania konferencji IATUL 2010 i refleksje, jako uczestnik tejże konferencji oraz zaprezentowała strukturę nowego budynku biblioteki, jej zadania i funkcje w nowym otoczeniu (po przeprowadzce). Mgr Krzysztof Ober w prezentacji pt.: Wykorzystanie regionalnej biblioteki cyfrowej do tworzenia repozytorium instytucjonalnego, omówił zrealizowane zadania zespołu ds. repozytorium zmierzające do utworzenia instytucjonalnego repozytorium Politechniki Poznańskiej oraz zaproponował następne etapy działań w tym zakresie. Mgr Łukasz Jeszke w wystąpieniu nt.: Wypożyczenia międzybiblioteczne wobec potrzeb użytkowników zaprezentował funkcjonowanie wypożyczalni międzybibliotecznej, jej mocne i słabe strony w kontekście przeprowadzonej ankiety wśród użytkowników, i w związku z tym zaproponował nowe rozwiązania. Seminarium zakończyło się dyskusją nad bieżącymi sprawami Biblioteki. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny Zamku Drahim w Starym Drawsku i delektując się staropolskim jadłem, zapoznaliśmy się po krótce z jego historią i jedną z krążących o nim legend. Organizatorami wyjazdowego seminarium integracyjnego byli: Biblioteka Politechniki Poznańskiej oraz koło SBP przy Bibliotece PP.

galeria zdjęć

VII Patronalne Święto Bibliotekarzy Wielkopolskich (Lednogóra - Dziekanowice - Gniezno - Łubowo)

Tegoroczna uroczystość odbyła się w dniu 11 września 2010 r. i rozpoczęła od zwiedzania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - Lednogóra oraz skansenu wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach (Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach - oddział Muzeum Pierwszych Piastów). Park ten położony jest nad brzegiem jeziora Lednica i gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski, które warte są obejrzenia nie tylko przez Wielkopolan. Następnie odbyła się uroczysta msza św. w intencji bibliotekarzy w Kościele p.w. św. Wawrzyńca (patrona bibliotekarzy) w Gnieźnie. Program uroczystości obejmował również zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej i Muzeum Archidiecezjalnego. Uroczystość zakończyła się smacznym obiadem w Restauracji Victoria w Łubowie.

Organizatorami spotkania byli: Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu, Koło SBP w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

galeria zdjęć

V Forum Młodych Bibliotekarzy 2010

W dniach 9-10 września 2010 odbyło się Forum Młodych Bibliotekarzy pod hasłem "Jakość bibliotek w naszych rękach". Organizatorami spotkania tegorocznego Forum Młodych byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie.

Program forum dotyczył zagadnień:

 • komunikacji interpersonalnej w praktyce bibliotecznej oraz wyzwań i problemów związanych z potencjalnym czytelnikiem (klientem) trudnym, czy też "sprawnym inaczej",
 • rozwoju zawodowego bibliotekarzy (motywacji, podnoszenia kwalifikacji, młodej kadry zawodowej),
 • budowania wizerunku bibliotekarza (promocji biblioteki, identyfikacji wizualnej),
 • pozyskiwania funduszy zewnętrznych niezbędnych do dynamicznego rozwoju biblioteki oraz
 • zagadnień związanych ze światem cyfrowym (Web 2.0, komunikacji internetowej, idei Open Access, aspektów prawnych, e-learningu).

Tydzień bibliotek 2010 w Politechnice Poznańskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach szóstej już edycji Tygodnia Bibliotek, przypadającej w dniach 8-15 maja 2010 r.

Tegoroczne hasło akcji brzmi "BIBLIOTEKA - SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY".

więcej informacji

Tydzień bibliotek 2009 w Politechnice Poznańskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach szóstej już edycji Tygodnia Bibliotek, przypadającej w dniach 8-15 maja 2009 r.

Tegoroczne hasło akcji brzmi "BIBLIOTEKA TO PLUS".

więcej informacji | galeria zdjęć

Prezentacja dr inż. Beaty Korzystki Badanie jakości i profilowanie usług biblioteczno-informacyjnych w informacyjnym modelu naukowej biblioteki technicznej

Nowy Zarząd Koła SBP na kadencję 2008-2012

W dniu 11 grudnia 2008 roku w Czytelni Oddziału Informacji Naukowej BGPP odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SBP przy BGPP. Dotychczasowa przewodnicząca, kol. Urszula Błaszczak, przestawiła sprawozdanie z działalności Koła w kadencji 2005-2008.

Przeprowadzono wybory nowego zarządu Koła. Jednogłośnie wybrano następujących kandydatów:

 1. Małgorzatę Furgał na przewodniczącą,
 2. Beatę Korzystkę na sekretarza,
 3. Karolinę Popławską na skarbnika.

Odbyły się także wybory delegatów na Oddziałowy Zjazd SBP. Wybrano - również jednogłośnie - następujących kandydatów:

 • Halinę Ganińską,
 • Małgorzatę Furgał,
 • Beatę Korzystkę,
 • Karolinę Popławską,
 • Emilię Lepkowską.

 

V Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

Tegoroczne spotkanie, zorganizowane w dniu 27 września 2008 roku, rozpoczęło się mszą świętą w intencji pracowników bibliotek w Słupcy w Kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, Po mszy św. bibliotekarze przejechali do Lądu, który leży na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w pradolinie Warty. Tutaj w Ośrodku Edukacji Leśnej, mieszczącym się w pałacu Gutakowskich, wysłuchali wykładu Jerzego Łojko Klasztory i dwory możnowładcze jako ośrodki kultury w XIII-XVIII w. Potem był spacer po terenie parku, oglądanie jego panoramy z platformy widokowej pałacu oraz zwiedzanie grodu słowiańskiego zrekonstruowanego z funduszy Unii Europejskiej. W Lądzie, leżącym na trasie Europejskiego Szlaku Cysterskiego, zwiedzili również barokowy kościół pocysterski pod wezwaniem NMP i św. Mikołaja.

Na wspólnym spotkaniu integracyjnym w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie bibliotekarzy powitał wójt Strzałkowa, jednej z największych wsi w Polsce i przedstawił multimedialną prezentację dorobku Samorządu Gminy. Po obiedzie bibliotekarze zwiedzili jeszcze Bibliotekę Publiczną Gminy Strzałkowo.

Organizatorami spotkania, w którym udział wzięło ok. 200 pracowników bibliotek wielkopolskich, byli: Zarząd Oddziału SBP w Koninie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie i Biblioteka Publiczna Gminy Strzałkowo.

Politechnikę Poznańską reprezentowała grupa kilku przedstawicieli pracowników Biblioteki Głównej i bibliotek jednostek organizacyjnych

Bibliotekarze Politechniki Poznańskiej w bibliotekach Wrocławia

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek bibliotekarze Politechniki Poznańskiej w dniach 16 - 17 czerwca 2008 roku wzięli udział w wyjeździe studyjno-integracyjnym do bibliotek Wrocławia, a mianowicie do Biblioteki Głównej Politechniki Wrocławskiej oraz do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Spotkanie w Bibliotece Głównej Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło się prezentacją multimedialną o bibliotece, uzupełnianą nie tylko komentarzem dyrektora, również dyskusją pracowników bibliotek na tematy szczególnie ich interesujące, m. in. digitalizacja i sieciowe udostępnianie e-zasobów technicznych, system dokumentowania prac naukowych pracowników uczelni, funkcjonowanie systemu biblioteczno-informacyjnego. Podczas zwiedzania biblioteki zapoznali się z merytoryczną pracą jej oddziałów.

Z kolei prezentacja multimedialna o Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich odbyła się w odrestaurowanym refektarzu siedemnastowiecznego budynku poklasztornego Zakonu Kawalerów Mieczowych z Czerwoną Gwiazdą, który jest obecnie główną siedzibą Ossolineum we Wrocławiu, jednej z najstarszych i największych bibliotek naukowych w kraju, ze zbiorami rękopisów i starych druków, przeniesionych ze Lwowa Bibliotekarze zwiedzili zabytkowe pomieszczenia biblioteki, a na kilka chwil refleksji zatrzymali się w barokowym ogrodzie.

Część turystyczna obejmowała zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem PTTK (m. in. Rynek z gotyckim Ratuszem, Plac Solny, zabytki na Wyspie Piaskowej) oraz spacer po Parku Krajobrazowym "Dolina Baryczy" (największy park krajobrazowy w Polsce) i po ścieżkach przyrodniczych stawów w Miliczu (największy w Europie ośrodek hodowli karpia).

galeria zdjęć

Tydzień bibliotek w Politechnice Poznańskiej

5 - 11 maja 2008 - Tydzień bibliotek pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań".

więcej informacji

galeria zdjęć: wykład dr hab. inż. Magdaleny Wyrwickiej

galeria zdjęć: Konkurs na ekslibris Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej

Spotkanie członków Koła SBP

Z okazji 90. lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich członkowie Koła SBP przy BG spotkali się w dniu 11 grudnia 2007 roku w Czytelni Oddziału Informacji Naukowej. Dyrektor BGPP mgr Halina Ganińska przedstawiła kierunki pracy Zarządu Głównego i propozycje działań na kolejny rok. Przewodnicząca Koła natomiast omówiła krótko historię Stowarzyszenia, udział członków w pracy na rzecz środowiska bibliotekarskiego i kierunki pracy w minionych latach. Przy świecach, świątecznych dekoracjach, poczęstunku, wspomnieniach i zdjęciach ze wspólnych wyjazdów spotkanie okolicznościowe miało uroczysty charakter.

galeria zdjęć

Apel o 1% odpis od podatku na rzecz SBP

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy Bibliotekarze

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jako organizacja pożytku publicznego, ma prawo do korzystania z dobrowolnych odpisów od podatku dochodowego osób fizycznych i prawnych w wysokości 1%. Uzyskane w ten sposób fundusze wspomogły realizację naszych zadań statutowych, m.in. ogólnopolski konkurs Tydzień Bibliotek oraz konferencję "Przyszłość bibliotek w Polsce". W 2008 roku zadeklarowanie środków na rzecz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, będzie ułatwione. Wystarczy w zeznaniu podatkowym za rok 2007 dokonać następujących wpisów:

w pozycji 124

(nazwa organizacji pożytku publicznego):
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
w pozycji 125 (nr KRS): 00000 81477
w pozycji 126: deklarowaną wysokość odpisu w złotówkach

Apeluję do środowiska bibliotekarskiego o włączenie się w kampanię 1% na rzecz SBP. Wszystkim Darczyńcom, którzy zdecydują się wesprzeć w ten sposób działalność Stowarzyszenia serdecznie dziękuję. Zgromadzone środki przeznaczone będą na cele służące całemu środowisku bibliotekarskiemu. Będę wdzięczna również za rozpropagowanie niniejszego apelu wśród swoich znajomych, pracowników itp.

Elżbieta Stefańczyk

Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Medal W dowód uznania dla Małgorzaty Furgał

Dnia 25 października 2007 roku podczas uroczystości z okazji 90. lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu nasza koleżanka, Małgorzata Furgał, została odznaczona Medalem W DOWÓD UZNANIA za zaangażowanie w pracy dla poznańskiego środowiska bibliotekarskiego. Przyznaniu Medalu towarzyszy akt nadania - dyplom.

Medal nadaje Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

GRATULUJEMY!

IV Patronalne Święto Wielkopolskich Bibliotekarzy

W dniu 15 września 2007 roku przedstawiciele pracowników Biblioteki Głównej PP uczestniczyli w spotkaniu wielkopolskich bibliotekarzy z okazji obchodów IV Patronalnego Święta, organizowanego przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kaliszu. W intencji pracowników bibliotek w kościele pw. św. Wawrzyńca - patrona bibliotekarzy - w Kościelnej Wsi (niedaleko Kalisza) odprawiona została msza św., po czym wykład nt. Ludzie książki kaliskiej wygłosiła dr Danuta Wańka z Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Spotkanie integracyjne w Gołuchowie rozpoczęło się zwiedzaniem Zamku Czartoryskich, potem był wspólny obiad w zabytkowej stajni i spacer po parku.

Spotkanie bibliotekarzy PP w skansenie w Cichowie

Z okazji dnia Bibliotekarza i Bibliotek bibliotekarze Politechniki Poznańskiej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w dniu 18 maja 2007 roku w Skansenie Filmowym Soplicowo w Cichowie. Organizatorem spotkania była Biblioteka Główna PP wspólnie z Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W drodze do Cichowa zatrzymaliśmy się w Lubiniu, aby zwiedzić klasztor benedyktynów założony w 1070 roku z fundacji Bolesława Śmiałego i z którym, jak głosi tradycja, związany był pierwszy polski kronikarz Gall Anonim.

Folwark Soplicowo w Cichowie otwarto 26 czerwca 1999 roku. Zgromadzony jest tutaj zespół drewnianych dekoracji do filmu Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz; a więc lamus, wozownia, spichlerz, stajnia, stodoła, żuraw, kurnik, studnia i płoty. Historię powstania folwarku w dawnym pałacowym ogrodzie w Cichowie opowiedział podkomorzy Marek Pinkowski. Niezwykły urok Soplicowa polega nie tylko na tym, że łączy w sobie reminiscencje pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, ale pozwala zobaczyć scenografię do ekranizacji filmu. Prowadzona jest tutaj także "akademia zwierząt", przygotowująca zwierzęta dzikie i domowe do udziału na planie filmowym.

Nieopodal w parku krajobrazowym zobaczyliśmy neobarokowy dwór Bukowieckich, dawną letnią rezydencję opatów lubińskich. Po spacerze nad jeziorem było spotkanie przy kawie, pieczenie kiełbasek, wspólne ognisko i śpiewy przy akompaniamencie muzycznym.

galeria zdjęć z wyjazdu integracyjnego

Tydzień bibliotek w Politechnice Poznańskiej

7 - 13 maja 2007 - Tydzień bibliotek pod hasłem "Biblioteka mojego wieku".

więcej informacji | galeria zdjęć z Tygodnia. | galeria zdjęć z wyjazdu do Lubinia i Cichowa

Nagroda im. A. Wojtkowskiego dla mgr Haliny Ganińskiej

Mgr Halina Ganińska, dyrektor Biblioteki Głównej PP, została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem dla bibliotekarzy, jakim jest Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego. Uroczystego wręczenia nagrody dokonał Marszałek Województwa Wielkopolskiego w dniu 23 października 2006 r. w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.

Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego przyznawane są corocznie zasłużonym wielkopolskim bibliotekarzom za całokształt osiągnięć w pracy zawodowej, za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa, za dokonania organizacyjne torujące drogę rozwojowi bibliotek.

Społeczność pracowników BG PP gratuluje Pani Dyrektor otrzymania Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego.

galeria zdjęć

Bibliotekarze PP w Krakowie

W dniach od 14 do 16 września 2006 r. bibliotekarze Politechniki Poznańskiej wzięli udział w wyjeździe szkoleniowo-integracyjnym do wybranych bibliotek naukowych Krakowa.

Zwiedziliśmy Bibliotekę Jagiellońską wzniesioną w latach 1932-1939 wg projektu Wacława Krzyżanowskiego. Ówcześnie była jednym z najnowocześniejszych budynków bibliotecznych w Europie. Wnętrza zostały zaprojektowane całościowo wraz z meblami i oświetleniem; stanowią unikatowy przykład międzywojennego modernizmu wraz z elementami art-deco. Obecnie Biblioteka Jagiellońska to ponad 4 mln. wol. zbiorów bibliotecznych, 10 czytelń, 480 miejsc w czytelniach, 44 biblioteki instytutowe, a także dobudowana nowoczesna część magazynowo-usługowa.

Szczególnie interesująca dla nas była wizyta w Bibliotece Głównej Politechniki Krakowskiej jako bibliotece o porównywalnej wielkości zasobów. Tu podczas seminarium zapoznaliśmy się z organizacją pracy, z analizami wykorzystania zasobów bibliotecznych drukowanych i elektronicznych, a także z zaproponowanymi rozwiązaniami technologii w projekcie architektonicznym nowej biblioteki Politechniki Krakowskiej. Odbyło się także wspólne spotkanie bibliotekarzy pod hasłem Poznajmy się bliżej, po czym w poszczególnych oddziałach biblioteki zapoznaliśmy się z ich merytoryczną pracą.

Była też oczywiście część turystyczna wyjazdu, a mianowicie zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem PTTK (Katedra z grobami królewskimi na Wawelu, Bazylika Mariacka, Kazimierz, spacer po Rynku Głównym i uliczkach Starego Miasta) oraz spacer podziemną trasą Kopalni Soli w Wieliczce.

Zarówno Stare Miasto z Wawelem w Krakowie, jak i Kopalnia Soli w Wieliczce, znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO - spisie obiektów o pierwszorzędnym znaczeniu dla ludzkości, podlegających szczególnej ochronie.

Bibliotekarze PP w kampusie UAM na Morasku

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w dniu 2 czerwca 2006 r. grupa bibliotekarzy Politechniki Poznańskiej zwiedziła kampus Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku. Zainteresowani byliśmy przede wszystkim zapoznaniem się z rozwiązaniami organizacyjnymi i funkcjonalnymi w przestronnych, nowoczesnych i nowo wybudowanych bibliotekach wydziałowych.

Zwiedziliśmy następujące biblioteki: Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Biologii.

Naszym przewodnikiem po bibliotekach wydziałowych i kampusie była p. mgr Danuta Czaja, z-ca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej ds. bibliotek zakładowych. Dziękujemy!

galeria zdjęć (fot. Krystyna Horemska)

Odznaczenie dla kol. Ewy Rudzkiej

Nasza koleżanka Ewa Rudzka została odznaczona Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich podczas spotkania bibliotekarzy wielkopolskich z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w dniu 9 maja 2006 r. Uroczystość odbyła się sali renesansowej Ratusza na Starym Rynku w Poznaniu z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. GRATULUJEMY !