02.11.2020

Drogownictwo - wystawa

Komunikacja lądowa stanowi jeden z istotnych elementów naszego życia, bowiem niezależnie od tego gdzie mieszkamy, każdego dnia musimy dostać się w wiele miejsc - w większości poruszając się po wyznaczonych drogach.

Często zdarza się nam na nie narzekać: kiepska nawierzchnia, liczne dziury, kosztowne opłaty za korzystanie z autostrad, mała liczba pasów. Problemy te, na pierwszy rzut dyletanckiego oka wydają się proste do rozwiązania; jednak w rzeczywistości budowa pasa ziemi służącego do komunikacji (wg definicji Słownika Języka Polskiego) to nie lada sztuka!

Najnowsza wystawa Biblioteki pt. Drogownictwo skupia się na technicznych aspektach budowy dróg. Wszystkich zainteresowanych tym, jak zaprojektować trwałe drogi zdolne przetrwać różne warunki atmosferyczne, a przy tym przyjazne środowisku, gorąco zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na wystawie pozycjami literatury fachowej.

Wystawa dostępna w wersji online!

Galeria

26.10.2020

E-czasopismo PWN Nauka

Wydawnictwo Naukowe PWN wydało nowy numer e-czasopisma PWN Nauka, które powstało z myślą o naukowcach, dydaktykach i doktorantach. Tematem wiodącym polecanego numeru jest Otwarta Nauka (Open Science) oraz zmiany w szkolnictwie wyższym po pierwszym semestrze pracy zdalnej, w tym także wybory rektorskie, korekty listy czasopism punktowanych, przyszłe wyzwania KRASP. Ponadto w czasopiśmie mowa m.in. o kształceniu studentów medycyny oraz o złożonej obecnie sytuacji uczestników projektu Erasmus+.

E-czasopismo dostępne jest na stronie https://nauka.pwn.pl/ - po dokonaniu bezpłatnej subskrypcji kolejne numery będą przesyłane na wskazany adres e-mail.

WN PWN zapewnia, że śledzi najważniejsze zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym, a fakt ten znajdzie swoje odzwierciedlenie w rekomendowanym czasopiśmie. Ponadto deklaruje chęć wsparcia naukowców i dydaktyków, za pomocą różnych narzędzi, w tym:

 • akcja Legalna nauka – na stronie ksiegarnia.pwn.pl/legalna-nauka pojawią się artykuły specjalistów na temat legalnego korzystania z materiałów edukacyjnych;
 • szeroka oferta książek elektronicznych, w tym za pośrednictwem ulepszonej platformy libra.ibuk.pl;
 • szkolenia on-line z użytkowania IBUKA Libry;
 • usługa Publikuj z nami, która polega na profesjonalnym wsparciu procesu wydawania publikacji naukowych (publikujznami.pwn.pl).

07.10.2020

Publikowanie w Wiley – praktyczne webinaria

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych webinariach wydawcy Wiley. Obejmują one praktyczne aspekty publikowania, począwszy od przygotowania artykułu do właściwego czasopisma. Poruszone zostaną kwestie procesu recenzji, dzielenie się wynikami własnej pracy oraz zagadnienia Otwartego Dostępu. Webinaria odbywają się w języku angielskim, prowadzone są przez redaktorów z wydawnictwa Wiley.


How to Get Published in Academic Journals/p>

Termin: 27.10, godz. 15.00

Zapisy: https://www.workcast.com/register?cpak=4977449358529906

How to Get Published: OA

Termin: 29.10, godz. 15.00

Zapisy: https://www.workcast.com/register?cpak=5165781254136289

07.10.2020

Zawieszenie programu publikowania otwartego Springer

Zgodnie z komunikatem ICM informujemy o zawieszeniu wsparcia finansowego dla publikacji Open Access w wydawnictwie Springer. Przewidziany na rok 2020 limit artykułów w programie wyczerpie się do dnia 11.11.2020 r.

Program zostanie uruchomiony ponownie 01.01.2021 r., najprawdopodobniej nie zostaną nim jednak objęte wstecznie artykuły z okresu zawieszenia.

06.10.2020

Gospodarka odpadami - wystawa

Ochrona środowiska naturalnego to od dłuższego już czasu bardzo ważny temat, który publicznie dyskutuje się na całym świecie. Inwestowanie w energię odnawialną, stosowanie przyjaznych środowisku surowców oraz, będąca tematem naszej najnowszej wystawy, gospodarka odpadami – to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz naszej planety.

Zgodnie z obowiązującym prawem Polacy coraz częściej i sprawniej segregują wytwarzane przez siebie odpady. Czy jednak wiemy, co dzieje się z nimi dalej?

Wystawa pt. Gospodarka odpadami przybliża Czytelnikom te właśnie techniczne aspekty związane z recyklingiem różnego rodzaju odpadów domowych i przemysłowych. Serdecznie zapraszamy do oglądania i lektury.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 4 (I piętro).

Galeria

30.09.2020

EBSCO Academic Research Source – test multidyscyplinarnej bazy książek i czasopism

Zapraszamy do testowania bazy książek i czasopism obejmujących wiele dyscyplin naukowych w tym informatykę, zarządzanie, matematykę, ochronę środowiska czy chemię. Baza oferuje ponad 1900 książek elektronicznych oraz prawie 5000 czasopism elektronicznych (w tym polskie tytuły). Wśród wydawców są najbardziej uznane wydawnictwa naukowe oraz wydawnictwa uznanych, światowych uczelni wyższych. Wyszukiwanie zasobów odbywa się poprzez standardowy interfejs EBSCOHost.


Czas trwania testu: 30.09.-30.11.2020 r.

Więcej informacji: http://library.put.poznan.pl/pl/2_04

30.09.2020

Baza ProQuest Central – testowy zasób zawierający ponad 22 300 tytułów czasopism

Zachęcamy do skorzystania z dostępu testowego do ProQuest Central – bazy oferującej nie tylko czasopisma, ale również wiele innych publikacji branżowych (gazety, magazyny, raporty i inne). Jest to jedno z nielicznych źródeł dysertacji doktorskich. Aktualnie baza została rozszerzona o zasoby szczególnie przydatne na uczelniach technicznych – 7 nowych dziedzin:

 • Advanced technologies & Aerospace Database,
 • Agricultural Science Database,
 • Biological Science Database,
 • Earth Atmospheric and Aquatic Science Database,
 • Environmental Science Database,
 • Material Science Database,
 • Biological Science Database.


Czas trwania testu: 30.09.-01.11.2020 r.

Więcej informacji: http://library.put.poznan.pl/pl/2_04

25.09.2020

Nowa platforma InCites Bechmarking & Analytics

Szanowni Państwo,
Zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniach internetowych przedstawiających nowe funkcjonalności na platformie InCites. Premiera nowej wersji platformy będzie miała miejsce 30 września. Planowane jest wprowadzenie licznych udogodnień dla użytkowników przy zachowaniu dotychczasowej zawartości informacyjnej.

Dostępne będą dwie sesje szkoleniowe. Uczestnictwo jest bezpłatne, wymagana jest rejestracja.

Sesja 1.

Poniedziałek, 5 października o godz. 11:00-12:00, Prowadzący: Marcin Kapczyński

https://clarivatesupport.webex.com/clarivatesupport/onstage/g.php?MTID=e735090271a4522ea9a2935c66a281667

Sesja 2.

Czwartek, 8 października o godz. 13:00-14:00, Prowadząca: Dr Klementyna Karlińska-Batres

https://clarivatesupport.webex.com/clarivatesupport/onstage/g.php?MTID=e505b084bc1f3ec9467bd36f55bda9361

23.09.2020

IEEE English for Technical Professionals – kurs technicznego języka angielskiego

Zapraszamy do skorzystania z dostępu testowego do kursu języka angielskiego. Kurs jest przeznaczony dla inżynierów, celem jest podniesienie kwalifikacji w profesjonalnym, technicznym języku angielskim. Twórcą kursu jest uznana organizacja naukowa i wydawca publikacji akademickich Institute of Electrical and Electronics Engineers.

Czas trwania testu: 21.09.-28.09.2020 r.

Więcej informacji: http://library.put.poznan.pl/pl/2_04

28.08.2020

Materiałoznawstwo. Inżynieria materiałowa - wystawa

Aby coś stworzyć potrzebne są ku temu odpowiednie umiejętności, narzędzia oraz nie mniej ważne...materiały. Wiedza potenacjalnego inżyniera zatrudnionego do budowy nowego mostu pozostaje bowiem stała, ale to jakich materiałów użyje jest czymś co stale podlega zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne.

Które materiały jednak wybrać? Które sprawdzą się w klimacie deszczowym, a które w pustynnym. Jak sprawdzić wytrzymałość poszczególnych metali na warunki atmosferyczne oraz działanie czasu? Jak też obrabiać poszczególne materiały by spełniały nasze oczekiwania? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada najnowsza wystawa Biblioteki pt. Materiałoznawstwo. Inżynieria materiałowa, do której oglądania serdecznie zapraszamy.

Wystawa dostępna w Czytelni przy stanowisku INFO 5 (I piętro).

Galeria

Strony