Cyfrowe identyfikatory naukowca

Spis Treści

ORCID – elektroniczny identyfikator naukowca

ORCID(Open Researcher and Contributor ID) to unikalny identyfikator dla autorów publikacji naukowych, który składa się z 16 cyfr podzielonych na cztery części oraz zapisanych w formie HTTPS URL (np. orcid.org/0000-0002-4579-9499).

Stosowanie ORCID pomaga likwidować problem identyfikacji autorów działających na tym samym polu badawczym w przypadku bardzo popularnych nazwisk, precyzować tożsamość osób, które zmieniły nazwisko lub afiliację, a także eliminować problem różnych wersji zapisu imienia i nazwiska.

Numer ORCID wykorzystywany jest między innymi przy rejestracji i wysyłaniu artykułów naukowych do Wydawców (np. IEEE, WILEY, SPRINGER), przy identyfikacji autorów składających wnioski grantowe np. w programie HORYZONT 2020, czy jako narzędzie pozwalające na zapoznanie się z dorobkiem naukowym danego autora. Za jego pomocą można w prosty sposób w jednym miejscu przedstawić swój dorobek publikacyjny.

 

DOI (Digital Object Identifier)

Identyfikator dokumentu elektronicznego np. artykułu z czasopisma dostępnego w Internecie.

  • Identyfikuje konkretny obiekt (artykuł)
  • Pozwala na bezpośrednie dotarcie do artykułu
  • Koszt obsługi identyfikatorów DOI dla publikacji wydawanych na naszej uczelni ponosi Politechnika Poznańska
  • Identyfikatory można nadawać dla artykułów bieżących oraz archiwalnych
  • Numery DOI stają się standardem w obiegu publikacji naukowych

Uwaga: posiadanie przez artykuł numeru DOI nie oznacza jego wyższej jakości merytorycznej, ani nie zwiększa wiarygodności wydawcy danego czasopisma. Jest to – co prawda ważna – ale tylko kwestia techniczna i redakcyjna.